Σ.Ε.Φ.Α.-Ολυμπιάδα 62-71: Πρεμιέρα… με το αριστερό

Ημερομηνία: 09-10-2024 | Συντάκτης:

Η ομάδα της Ανδραβίδας ήταν άστοχη και υπέπεσε σε πολλά λάθη

Το Σ.Ε.Φ.Α. Ανδραβίδας δεν ξεκίνησε με θετικό τρόπο το φετινό πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΗ. Ηττήθηκε με 62-71 στο «Αέθλιον» από την Ολυμπιάδα Πατρών, όντας πολύ άστοχο (έχασε 18 βολές!) και υποπίπτοντας σε 18 λάθη! Συν τοις άλλοις, η ομάδα του Δημήτρη Φωτόπουλου ήταν χαλαρή στην άμυνα στο α΄ δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να βρεθεί εξαρχής να κυνηγά στο σκορ την Ολυμπιάδα (12-28 η α΄ περίοδος). Το ημίχρονο τελείωσε στους 12 πόντους υπέρ της πατρινής ομάδας και η γ΄ περίοδος στο +16 (43-59), με το Σ.Ε.Φ.Α. να μην μπορεί να πλησιάσει περισσότερο από τους 10 πόντους. Στην τελευταία περίοδο οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν την ύστατη προσπάθεια και πλησίασαν μέχρι τους 6 πόντους, 2,5 λεπτά πριν τη λήξη, χωρίς να καταφέρουν κάτι περισσότερο. Το μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα ο Άγγελος Πίκιος αγωνίστηκε λίγα λεπτά προερχόμενος από τον σοβαρό τραυματισμό του στο γόνατο. Πρώτος σκόρερ για το Σ.Ε.Φ.Α. ο Δημάκος με 11 πόντους και μάλιστα ήταν ο μοναδικός διψήφιος! Την προσεχή Δευτέρα το Σ.Ε.Φ.Α. θα παίξει στο Αίγιο με τον Κεραυνό.

Τα δεκάλεπτα: 12-28, 27-39, 43-59, 62-71.

Σ.Ε.Φ.Α. Ανδραβίδας (Φωτόπουλος): Στριγάς 8, Μήλεσης 6, Σταθόπουλος 9 (1), Σπύρου 7 (1), Πίκιος 3, Δημάκος 11, Νικολόπουλος 9 (1), Σέρμπος 9 (1), Μαρίνος, Αντωνόπουλος.

Ολυμπιάδα (Βουρνάς): Γιαννακόπουλος 2, Σωτηρόπουλος 2, Τσαούσης 6 (2), Γιαλελής 9 (1), Μουλλαράς 2, Φιλίππου 22 (3), Σούντρης 19 (1), Ρέλλας 9 (1), Δενδής, Χαντζαράς, Ασλάνογλου.