Σ.Ε.Φ.Α. – Νέοι Γλαύκου 57-71: Ήττα και… μπλέξιμο ενόψει πλέι-οφ!

Ημερομηνία: 17-04-2024 | Συντάκτης:

Την τελευταία αγωνιστική θα ξεκαθαρίσει ο αντίπαλος των «κιτρινόμαυρων» στα πλέι-οφ

Το Σ.Ε.Φ.Α. Ανδραβίδας δεν βρέθηκε σε καλή μέρα το βράδυ της Δευτέρας και ηττήθηκε από τους ταλαντούχους Νέους Γλαύκου με 57-71 στο «Αέθλιον». Με αυτή την ήττα παρέμεινε στην 6η θέση, ενώ την τελευταία αγωνιστική παίζει στο Αίγιο με τον πρωτοπόρο Κεραυνό και αν ηττηθεί και νικήσει η Ε.Α.Π. τους Νέους Γλαύκου θα πάρει την 7η θέση (θα μειονεκτεί στην ισοβαθμία με την Ε.Α.Π., στη συνολική διαφορά πόντων) και θα παίξει με την 2η Γαλήνη στα πλέι-οφ, με 1-1 νίκες. Αν οι «κιτρινόμαυροι» κρατήσουν την 6η θέση, θέλουν στα πλέι-οφ τα Ροΐτικα με τα οποία είναι στο 1-1 και όχι τους Νέους Γλαύκου, από τους οποίους έχασαν τη Δευτέρα και είναι στο 0-2. Ροΐτικα και Νέοι Γλαύκου ισοβαθμούν στην 3η θέση (υπερτερούν τα Ροΐτικα), οπότε θα ξεκαθαρίσει την τελευταία αγωνιστική ο αντίπαλος του Σ.Ε.Φ.Α..

Όσο για το ματς της Δευτέρας, οι Νέοι Γλαύκου πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και στο τέλος του α΄ δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 9 πόντους (14-23). Στο β΄ δεκάλεπτο το Σ.Ε.Φ.Α. δεν μπορούσε να πλησιάσει πέρα από τους 5 πόντους και το ημίχρονο τελείωσε 28-37 για τους Πατρινούς, με τον Μαράντη να έχει πετύχει 4 τρίποντα και να είναι ασταμάτητος. Στο γ΄ δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι προς το καλύτερο για το Σ.Ε.Φ.Α.. Συνέχισε να υστερεί σε άμυνα και επίθεση και οι Νέοι Γλαύκου έφτασαν στο +15 στο 24΄. Η ηλειακή ομάδα μείωσε στους 7 στο 30΄ και ξαναμπήκε στο παιχνίδι και τρία λεπτά πριν τη λήξη πλησίασε στους 4 πόντους. Στο φινάλε του αγώνα, όμως, ξέμεινε από λύσεις και οι Νέοι Γλαύκου έτρεξαν μεγάλο σερί κι έφτασαν στη νίκη με 14 πόντους διαφορά (57-71).

Από την ομάδα του Δημήτρη Φωτόπουλου διασώθηκαν οι Νικολόπουλος, Στριγάς με 19 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 28-37, 48-55, 57-71.

Σ.Ε.Φ.Α. Ανδραβίδας (Δ. Φωτόπουλος): Νικολόπουλος 19 (2), Δημάκος 7 (1), Στριγάς 12 (1), Κολοτούρος 1, Σταθόπουλος 2, Τσώλος 6, Παναγόπουλος, Σέρμπος 5 (1), Ν. Φωτόπουλος 5 (1), Παπαγιάννης.

Νέοι Γλαύκου (Πέτροβιτς): Καρατζάς 18 (2), Μαράντης 23 (6), Κουνάδης 13 (1), Κλαμπάνης 5 (1), Νίκας 4, Μπαλάσης 4, Γεωργίου 4.