Σ.Ε.Φ.Α.-Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας 72-81: Ακάθεκτη η Αμαλιάδα

Ημερομηνία: 07-12-2018 | Συντάκτης:
Εντυπωσιακή φάση από το ντέρμπι, με πρωταγωνιστές τους Τόγια, Λυμπέρη.

Πήρε και το ηλειακό ντέρμπι κι έκανε το 9 στα 9

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας κέρδισε και το Σ.Ε.Φ.Α. στο «Αέθλειον» στο ηλειακό ντέρμπι με 72-81 κι έκανε το 9 στα 9 στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΗ, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, πολύ καλό ποιοτικά, με πολλούς φιλάθλους και των δύο ομάδων στην κερκίδα και νικήτρια αναδείχτηκε η καλύτερη ομάδα, ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας, που είναι η δυνατότερη της κατηγορίας και δεν χάνει την άνοδο στην Α1 ΕΣΚΑΗ. Το Σ.Ε.Φ.Α. πάλεψε πολύ ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ αλλά πλησίαζε, στο τέλος όμως λύγισε και η νίκη πήγε στην ομάδα των Νιπεργιάλη-Κιούφη.

Το παιχνίδι

Το παιχνίδι ξεκίνησε φουλ επιθετικά από τις δύο ομάδες και η α΄ περίοδος τελείωσε 24-27, προς τέρψιν των 250 περίπου θεατών. Στο β΄ δεκάλεπτο, το 34-35 στο 17΄ έγινε με 7 πόντους του Πίκιου και τρίποντο του Δασκαλόπουλου στο τέλος του ημιχρόνου, 41-49.

Στις αρχές της γ΄ περιόδου, το Σ.Ε.Φ.Α. του Σάκη Κουκουζέλη, πλησίασε με καλάθια των Κουρή, Κορακιανίτη, Τόγια, αλλά ο Α.Σ.Σ. βρήκε λύσεις στην επίθεση κυρίως από τον Πίκιο και με τρίποντο του Θεοδωρόπουλου πήγε ξανά στο +8 στο 30΄ (55-63).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το σκηνικό δεν άλλαξε. Η μαχητική Ανδραβίδα μείωνε μέχρι τους τρεις πόντους, αλλά η πολύ έμπειρη Αμαλιάδα έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι και διατηρούσε προβάδισμα νίκης.  Ώσπου, ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη, ένα γκολ-φάουλ του εξαιρετικού Άγγελου Πίκιου, έστειλε τη διαφορά ξανά στους 9 (68-77)  κι εκεί ουσιαστικά κρίθηκε και το παιχνίδι, με τους Αμαλιαδίτες να αποθεώνονται στο τέλος από τους φιλάθλους τους. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Πίκιος, Λυμπέρης, Θεοδωρόπουλος που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Κιούφη να έχει γεμίσει φάουλ και να μην αγωνίζεται για μεγάλο διάστημα στο β΄ ημίχρονο και από το Σ.Ε.Φ.Α. οι Κορακιανίτης, Τσιρώνης και Τόγιας, με τον τελευταίο να έχει και αυτός 4 φάουλ στο 31΄.

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας ευχαριστεί το Σ.Ε.Φ.Α.  για την άψογη φιλοξενία και δεσμεύεται να ανταποδώσει στο β΄ γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 41-49, 55-63, 72-81.

Σ.Ε.Φ.Α.: Μασούρας 4, Κορακιανίτης 24, Αρβανίτης, Καμίλης, Μάρκου 5, Τσιρώνης 15 (1), Κουρής 8, Τόγιας 16 (1).

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Παπαγιάννης 2, Θεοδωρόπουλος 16(4), Κιούφης 5(1), Δασκαλόπουλος 7(1), Αντωνόπουλος 3(1), Μαντούβαλος 8, Πίκιος 20 (2), Αγραπιδάκης 4, Λυμπέρης 16.