Σ.Ε.Φ.Α. – Α.Ε. Βαρθολομιού  63-72: Κυανέρυθρο το ηλειακό ντέρμπι

Ημερομηνία: 23-10-2024 | Συντάκτης:
Φάση από το ντέρμπι με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Ντούλε.

Η Α.Ε.Β. πίεσε στην άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, έτρεξε σερί 11-0, έφτασε σε διψήφια διαφορά και μαζί στην τρίτη νίκη της σε ισάριθμα ματς

Το ηλειακό ντέρμπι της Α1 ΕΣΚΑΗ βάφτηκε κυανέρυθρο το βράδυ της Δευτέρας στο «Αέθλιον», παρουσία 300 περίπου φιλάθλων. Η Α.Ε. Βαρθολομιού νίκησε με 63-72 και συνεχίζει με το απόλυτο στο πρωτάθλημα, τρία στα τρία, σε αντίθεση με το Σ.Ε.Φ.Α. Ανδραβίδας, που δεν έχει νίκη ακόμα.

Το ντέρμπι ήταν για γερά νεύρα, με δυνατές μάχες κυρίως ανάμεσα στους «γίγαντες» Θανάση Νικολόπουλο και Πέτρο Νοέα, με πάθος για τη νίκη, με αρκετό κόσμο στην εξέδρα, και νικήτρια αναδείχτηκε η πιο ποιοτική φέτος Α.Ε. Βαρθολομιού του Σάκη Καρύδα. Το Σ.Ε.Φ.Α. του Δημήτρη Φωτόπουλου πάλεψε πολύ, επέστρεψε από το -11, πέρασε μπροστά και με 4 πόντους στο 26΄, ωστόσο η Α.Ε.Β. πίεσε πολύ στην άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, οδήγησε σε λάθη το Σ.Ε.Φ.Α. και με σερί 11-0 έφτασε στο +9, 3.45΄ πριν το φινάλε και κάπου εκεί κρίθηκε και το ντέρμπι.

Το παιχνίδι

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, ώσπου το 11-10 με τρίποντο του Σταθόπουλου έγινε 11-17 για την Α.Ε.Β., με τρίποντο του Ντούλε και καλάθια των Δίπλαρου, Ρούνη. Ο Ντούλες που μπήκε ζεστός έκανε το 14-22 για να λήξει η α΄ περίοδος με 16-23.

Με την έναρξη του β΄ δεκαλέπτου, ο Κορακιανίτης με γκολ-φάουλ έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στην Α.Ε.Β. (16-26) και ο Συνετός με δύο διαδοχικά τρίποντα έστειλε την διαφορά στους 11 (21-32). Πίκιος και Σέρμπος μείωσαν 27-32, ο Ντούλες με τρίποντο έδωσε ξανά μια σχετική διαφορά ασφαλείας στην Α.Ε.Β. (27-35), ωστόσο ο Νικολόπουλος και ο Μήλεσης με τρίποντο έφεραν το Σ.Ε.Φ.Α. στο -3 (33-36), για να λήξει το ημίχρονο 33-38 για την ομάδα του Βαρθολομιού.

Στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου ο Δίπλαρος έγραψε το 33-40, αλλά στη συνέχεια το Σ.Ε.Φ.Α. με δυνατή άμυνα και χτυπώντας από το «ζωγραφιστό» κυρίως, έκανε επιμέρους σκορ 13-2 με 7 πόντους του Νικολόπουλου και προσπέρασε 46-42, 3.40΄ πριν το τέλος του γ΄ δεκαλέπτου. Ο Συνετός αντέδρασε και με 5 διαδοχικούς πόντους έδωσε ξανά προβάδισμα στην Α.Ε.Β. (46-47) για να λήξει το γ΄ δεκάλεπτο 50-49 για τους «κιτρινόμαυρους».

Η δ΄ περίοδος ξεκίνησε με τον Σπύρου να υποπίπτει σε 5ο φάουλ κι έτσι μειώθηκαν οι λύσεις του Δημήτρη Φωτόπουλου. Ο Δημάκος έκανε το 52-50, 8.10 πριν το τέλος και κάπου εκεί ο Καρύδας έδωσε εντολή για πίεση σε όλο το γήπεδο. Τότε, το Σ.Ε.Φ.Α. υπέπεσε σε πολλά λάθη στο κατέβασμα της μπάλας, με αποτέλεσμα η Α.Ε.Β. να προβεί σε αρκετά κλεψίματα και να βρει εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο. Με καλάθια των Ρούνη, Δίπλαρου, Συνετού και Ντούλε το 52-50, έγινε με σερί 0-11, 52-61 για την Α.Ε.Β., 3.45΄ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια ο Σταθόπουλος με τρίποντο μείωσε στους 6 (55-61), αλλά ο Ντούλες και ο Νοέας με άλλο ένα κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό έκανε το 55-65. Ο Ρούνης έγραψε το 59-69, 1.45 πριν το φινάλε και το ντέρμπι είχε κριθεί. Τελικό σκορ 63-72 σε ένα πολύ καλό παιχνίδι που τα είχε όλα…

Ο Νικολόπουλος και ο Σταθόπουλος ήταν οι μοναδικοί διψήφιοι για το Σ.Ε.Φ.Α., πλουραλισμό στην επίθεση είχε η Α.Ε.Β. με τέσσερις παίκτες διψήφιους, τους Ντούλε, Ρούνη, Συνετό και Νοέα.

Επόμενος αντίπαλος για την Α.Ε.Β. ο χωρίς νίκη Πυρσός στη Γαστούνη και για το Σ.Ε.Φ.Α. ο Τρίτωνας στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 33-38, 50-49, 63-72.

Σ.Ε.Φ.Α. Ανδραβίδας (Φωτόπουλος): Νικολόπουλος 18 (1), Σέρμπος 6, Στριγάς 7 (1), Σταθόπουλος 12 (2), Δημάκος 8, Πίκιος 6, Σπύρου 3, Μήλεσης 3 (1), Αντωνόπουλος, Μαρίνος.

Α.Ε. Βαρθολομιού (Καρύδας): Νοέας 10, Ντούλες 17 (3), Ρούνης 14, Μπεκρής 3 (1), Δίπλαρος 9, Συνετός 13 (2), Κορακιανίτης 6, Τόκας, Παπαγιάννης.