Ψυχικό-Κόροιβος 73-72: Κέρδος ο Τσίπας-Με Μίλωνα στα πλέι-οφ

Ημερομηνία: 07-04-2024 | Συντάκτης:

Του Κώστα Πλιάγκου

proinisports@gmail.com

Ο Κόροιβος για την τελευταία αγωνιστική της Elite League ηττήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου στο Ψυχικό από την ομώνυμη ομάδα, που καιγόταν για τη νίκη για να μην υποβιβαστεί, με 73-72. Η ηλειακή ομάδα ήταν βαθμολογικά αδιάφορη καθώς είχε εξασφαλίσει την 6η θέση από την προηγούμενη αγωνιστική και απλά έμαθε τον αντίπαλο της στα πλέι-οφ, που είναι ο Μίλωνας, ο οποίος νίκησε στα Μέγαρα και στην τετραπλή ισοβαθμία με Ελευθερούπολη, Μεγαρίδα και Ηρακλή τερμάτισε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Η αθηναϊκή ομάδα έχει 2-0 νίκες επί του Κοροίβου από την κανονική περίοδο, αλλά και πλεονέκτημα έδρας. Η πρόκριση στο Final-4 κρίνεται στις 4 νίκες, συμπεριλαμβανομένων των αγώνων της κανονικής περιόδου. Οι σειρές των πλέι-οφ θα αρχίσουν στις 17 Απριλίου.

Κέρδος του Κοροίβου από το ματς στο Ψυχικό ο ταλαντούχος 17χρονος Χρήστος Τσίπας που έπαιξε 18 λεπτά και πέτυχε 17 πόντους με σχεδόν απόλυτη ευστοχία, 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 7/8 βολές. Ήταν μάλιστα ο πρώτος σκόρερ της ηλειακής ομάδας. 16 πέτυχε ο Αλεξάντερ και από 8 οι Καραγεωργίου, Πόζογλου.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-39,52-53,73-72.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 10 (1), Μπερκ 10 (2), Τοπάλι, Ρος 11 (3), Διαμαντάκος 12, Οικονομόπουλος 7 (1), Αθανασούλας 15 (5), Μπαλός 8.

Κόροιβος (Λιόγας): Ναυπλιώτης 4, Νοέας 6 (1), Γεωργαλάς 5, Καρράς 2, Αλεξάντερ 16 (4), Δερμιτζάκης 2, Καλαϊτζάκης 4 (1), Πόζογλου 8, Καραγεωργίου 8 (2), Τσίπας 17 (2).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.