Πανίσχυρη η Α.Ε. Βαρθολομιού, νίκησε τη Γαλήνη

Ημερομηνία: 22-09-2024 | Συντάκτης:
Η Α.Ε. Βαρθολομιού σε πλήρη παράταξη πριν το ματς του Σαββάτου με τη Γαλήνη.

Η Α.Ε. Βαρθολομιού στο πλαίσιο του Τουρνουά «Δημήτρης & Παναγιώτα Χονδρογιάννη», που διοργανώνει η ίδια, νίκησε το βράδυ του Σαββάτου την Γαλήνη Πατρών, ομάδα της Γ΄ Εθνικής, με 70-69. Η ομάδα του Σάκη Καρύδα παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο, ιδίως στο α΄ ημίχρονο κι έδειξε ένα μέρος από τις μεγάλες δυνατότητες που έχει φέτος.

Φάση από το παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον Νοέα.

Στο β΄ μέρος η Γαλήνη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της κι άρχισε να ροκανίζει την διαφορά. Ο Γοργότσης μείωσε στους τρεις (49-46), για να λήξει το γ΄ δεκάλεπτο με σκορ 54-50 με καλάθι του Πυργιώτη παίκτη της Γαλήνης, Θοδωρή Τοπιντζή.

Ο πάγκος της Α.Ε. Βαρθολομιού με τον Σάκη Καρύδα να δίνει οδηγίες.

Στο δ΄ δεκάλεπτο, η Γαλήνη ισοφάρισε αρχικά με τον Βαμβουκάκη σε 54-54, ο Νοέας με 5 διαδοχικούς πόντους έκανε το 59-54 και ο Μπεκρής με δικό του τρίποντο έγραψε το 64-58, 2.40 πριν το τέλος.

Ο Κάλλης στη συνέχεια πήρε το… όπλο του και με δύο τρίποντα μείωσε στον πόντο (68-67) στα 2,6΄΄ πριν το τέλος. Έγινε αμέσως φάουλ στον Ντούλε, ο οποίος ήταν ψύχραιμος και με 2/2 βολές έκανε το 70-67, για να μειώσει απλά στην εκπνοή  ο Γοργότσης στο τελικό 70-69.

Ο πάγκος της Γαλήνης με τον Κώστα Γιαννόπουλο να καθοδηγεί τους παίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 40-30, 54-50, 70-69.

Α.Ε. Βαρθολομιού (Καρύδας): Ντούλες 3, Παπανδρικόπουλος, Τόκας 7(1), Λαμπρόπουλος 5, Νοέας 20(3), Κορακιανίτης 4(1), Μπεκρής 12(2), Δίπλαρος 9, Νικολάκης, Καστελιώτης 5, Παπαγιάννης 2, Ρούνης 3(1).

Γαλήνη (Γιαννόπουλος): Βαλαής 4, Σταθόπουλος 6, Κτωρίδης 9, Τοπιντζής 4, Χρήστου, Εφέπουλος, Γοργότσης 10, Μουρατίδης, Κάλλης 13(3), Καραγιάννης 13, Βαμβουκάκης 5, Τριανταφύλλου 5.

*Στον άλλον ημιτελικό η Δύμη νίκησε 75-70 τα Αραχωβίτικα και ο τελικός το βράδυ της Κυριακής είναι Α.Ε. Βαρθολομιού-Δύμη.

**Αναλυτικό ρεπορτάζ  για τον αγώνα Α.Ε. Βαρθολομιού-Γαλήνη στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.