Πανελλήνιο πρωτ. στίβου: Μετάλλια από Δεσπολλάρη, Ποϊραζίδη, Καστανά

Ημερομηνία: 02-07-2024 | Συντάκτης:

Συνολικά έξι τα ηλειακά μετάλλια στο Βόλο

To Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Ανδρών/Γυναικών και Κ23 στο Βόλο, ολοκληρώθηκε το βράδυ της Κυριακής και οι Ηλείοι αθλητές που πήραν μέρος είχαν πολύ καλή παρουσία και τέσσερις εξ αυτών κατέκτησαν μετάλλια. Πέρα από το χρυσό του Καραλή στο επί κοντώ και το χάλκινο της Ποϊραζίδη στα 100μ. εμπόδια το Σάββατο, για τα οποία γράψαμε στο χθεσινό φύλλο, την Κυριακή είχαμε άλλα τέσσερα ηλειακά μετάλλια.

Η Πυργιώτισσα Γεωργία Δεσπολλάρη, αθλήτρια του Παναθηναϊκού, κατέκτησε την πρωτιά στα 800μ. γυναικών με χρόνο 2.06.05, κερδίζοντας στο… νήμα την Εμμανουέλα Πλάκα (ΑΣ Αίας Σαλαμίνας) που έκανε χρόνο 2.06.09! Τρίτη ήταν η  Ανθή Κυριακοπούλου με 2.07.97.

Η Δεσπολλάρη διπλασίασε τα χρυσά μετάλλια στα 4Χ400μ. με τον Παναθηναϊκό, που διένυσε την απόσταση σε 3.44.40 και έφτασε στην πρώτη θέση με σχετική ευκολία. Δεύτερος ήταν ο ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας και τρίτη η Ολυμπιάδα Πατρών.

Ασημένιο η Ποϊραζίδη

Στο μήκος, η Νικολία Ποϊραζίδη πήρε και σε αυτό το αγώνισμα μετάλλιο στην Κ23 (ασημένιο) και μάλιστα, όπως και στα 100μ. εμπόδια, έκανε ατομικό ρεκόρ. Καταρχάς προκρίθηκε το πρωί της Κυριακής στον τελικό με άλμα στα 5.89μ. και στον απογευματινό τελικό «πέταξε» στα 6.18μ., βελτιώνοντας την ατομική της επίδοση κατά 12 εκατοστά (είχε ρεκόρ 6.06μ.)! Έτσι, η 20χρονη αθλήτρια του Α.Σ. Παμμηλιακός πήρε την 5η θέση στην κατηγορία των γυναικών και την 2η στην Κ23. Η Ανδριάνα Γκόγκα κατετάγη πρώτη με 6.55μ., η Μαρία Στεφανοπούλο (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) δεύτερη με 6.30μ. και την 3η  θέση κατέλαβε η Φωτεινή Μίζιου (ΠΑΟΚ) με 6.28μ..

Αργυρός ο Καστανάς στον ακοντισμό

Στον ακοντισμό, ο 22χρονος Αμαλιαδίτης Αλέξανδρος Καστανάς (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) επιβεβαίωσε την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται τελευταία και με ρίψη στα 63.03μ. (έχει ατομικό 65.35μ.) πήρε την 6η θέση στην κατηγορία των Ανδρών και την 2η στην Κ23 και το ασημένιο μετάλλιο. Ο Καστανάς είχε προκριθεί στον τελικό με ρίψη στα 61.82μ..  Ο Γιάννης Κυριαζής (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) ήταν νικητής με 77,98μ. από την πρώτη του προσπάθεια. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Δημήτρης Τσίτσος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) με 73,26μ.. Τρίτος ήταν ο Κώστας Μυλωνάς (Ανατολή Νέας Ιωνίας) με 70,75 μέτρα.

Ένατος ο Αργυρόπουλος

Στο μήκος Ανδρών, ο Αμαλιαδίτης Αλέξης Αργυρόπουλος  (Γ.Σ. Ελευθέριος Βενιζέλος), που έχει επιτρέψει στην Αμαλιάδα και προπονείται με τον Νίκο Καστανά, κατέλαβε την 9η θέση στον τελικό με άλμα στα 7.13μ.. Ο 24χρονος αθλητής προέρχεται από τραυματισμό στο γόνατο που τον κράτησε πίσω για πολλούς μήνες και ακόμα δεν είναι στην αγωνιστική κατάσταση που μπορεί (έχει ατομικό 7.80μ.). Στον τελικό του μήκους είχε προκριθεί με άλμα στα 7.39μ., που ήταν η 2η καλύτερη επίδοση των προκριματικών. Πρώτος στο μήκος ήρθε-ποιος άλλος- ο Μίλτος Τεντόγλου με άλμα στα 8,42 μέτρα. Ο Αντώνης Στυλιανίδης (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με άλμα στα 7,69μ.. Ο Βασίλης Μαρτινάκης (ΓΣ Σέρρες 93) ήταν τρίτος με 7,66μ..

Ένατη και η Τσουκαλά

Η Πυργιώτισσα Μαργαρίτα Τσουκαλά, που το Σάββατο πήρε την 5η θέση στον ακοντισμό γυναικών, την Κυριακή κατετάγη 9η στη σφαιροβολία γυναικών με βολή στα 12.26μ.. Η 23χρονη αθλήτρια  του Α.Ο. Κάλλιστος, είχε προκριθεί στον τελικό με 11.58μ..  Η Μαρία Μαγκούλια (Εν. Καζώνης Καλύμνου) πήρε το χρυσό με 15.34μ. απέναντι στην Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος) που έκανε 15.10. Η Μαρία Ανδρεάδη (ΓΣ Κερατσινίου) με 14.74 πήρε την 3η θέση.

Τέλος, η Παναγιώτα Αθανασόπουλου του Κοροίβου, η οποία το Σάββατο πήρε την 4η θέση στα 100μ. Κ23, την Κυριακή στα 200μ. δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό, κάνοντας χρόνο 26.18.

Στο τριπλούν το Σάββατο η Δώρα Νικολοπούλου (Αναγέννηση Πύργου) δεν προκρίθηκε στον τελικό έχοντας άλμα στα 11.40μ..