Πανελλήνιο πρωτ. στίβου Κ16: Νταμπλ στα χρυσά ο Καπελιώτης-«Ασημένιες» Μυλωνά και  Σδούγα

Ημερομηνία: 15-07-2024 | Συντάκτης:

Οι ηλειακές επιτυχίες στα πανελλήνια πρωταθλήματα στίβου συνεχίστηκαν και αυτό το Σαββατοκύριακο. Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ16, που χωρίστηκε σε δύο ομίλους, Βορρά και Νότου, στον όμιλο του Νότου, στη Χαλκίδα, το Σάββατο, στα 150μ., ο 15χρονος Θεόδωρος Καπελιώτης, αθλητής της Αναγέννησης Πύργου, πήρε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 16,91. Ο Καπελιώτης, που γυμνάζεται με τον Θανάση Παπαγρηγορίου, σημείωσε μια από τις υψηλότερες επιδόσεις όλων των εποχών στην κατηγορία του, στο αγώνισμα των 150μ..

Ο Καπελιώτης, όμως, διέπρεψε και την Κυριακή στο μήκος. Με άλμα στα 6.69μ. πήρε το χρυσό μετάλλιο και σε αυτό το αγώνισμα, κάνοντας έτσι το… νταμπλ!

Στη δισκοβολία, η 15χρονη Νικολία Μυλωνά της Α.Γ.Ε. Πύργου, αθλήτρια των Χαρά Κουτσούνη, Γιάννη Παλαιολόγου, κατέλαβε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο, με ρίψη στα 30.64μ..

Στον ακοντισμό η 15χρονη Παναγιώτα Ποϊραζίδη του Απόλλωνα Πύργου πήρε την 4η θέση με βολή στα 31.71μ.. Η 13χρονη Γεωργία Ασημακοπούλου της Αναγέννησης Πύργου κατετάγη 7η με 27.17μ..

Στα 2000μ. εμπόδια, η 15χρονη Διονυσία Ρήγα της Α.Γ.Ε. Πύργου πήρε την 6η θέση με χρόνο 8.23.49 και στο ίδιο αγώνισμα στα αγόρια ο 15χρονος Κώστας Παλαιολόγος της Α.Γ.Ε. Πύργου κατετάγη 8ος με 7.08.55.

Στα 2000μ. ο 15χρονος Δημήτρης Καραλής της Α.Γ.Ε. Πύργου ήταν 15ος με χρόνο 6.30.85, μεταξύ 25 αθλητών.

Αργυρό η Σδούγα

Την Κυριακή, στα 80μ. εμπόδια, η 15χρονη Αλεξάνδρα Σδούγα του Κοροίβου πήρε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 11.70 και έφερε έτσι το τέταρτο μετάλλιο στην Ηλεία.

Στη σφαιροβολία η 13χρονη Αναστασία Κλάδη του Α.Σ. Αθλητής Γαστούνης πήρε την 4η θέση με ρίψη στα 11.10μ..

Στον ακοντισμό, ο 15χρονος Μιχάλης Παναγιώταρος της Α.Ε. Λεχαινών κατετάγη 4ος με 44.01μ. και ο Σπύρος Τυλιγάδας του Απόλλωνα Πύργου 5ος με 43.71μ..

Στα 80μ. κοριτσιών η 13χρονη Χαρά Μανουρά του Α.Σ. Αθλητής Γαστούνης ήρθε 8η με 10.67.

Στα 80μ. αγοριών ο  Σπύρος Τυλιγάδας (Απόλλων Πύργου) κατετάγη 11ος με χρόνο 9.56.

Τέλος, στο μήκος η 14χρονη Κωνσταντίνα Τσαούση του Απόλλωνα Πύργου ήταν 16η μεταξύ 44 συμμετοχών.