Ολυμπιονίκης-Πρ. Ηλίας/ΠΑΟΚ 71-57: Πολύτιμη νίκη-Ένσταση από τον Προφήτη-Η θέση του Ολυμπιονίκη

Ημερομηνία: 27-02-2019 | Συντάκτης:

Ο Ολυμπιονίκης νίκησε το απόγευμα της Δευτέρας στο κρίσιμο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής τον  Πρ. Ηλία/ΠΑΟΚ στην Αρχ. Ολυμπία, με σκορ 71-57 και συνεχίζει τη μάχη του για την παραμονή στην Α1 ΕΣΚΑΗ.  Ο Πρ. Ηλίας/ ΠΑΟΚ, όμως, προτίθεται να υποβάλλει σήμερα στην ΕΣΚΑΗ υπόμνημα ένστασης, με το αιτιολογικό ότι δεν υπήρχε γιατρός αγώνα. Μάλιστα, οι άνθρωποι της πατρινής ομάδας, ζήτησαν από τον πρώτο διαιτητή, κ. Σοφιανόπουλο,  να υποβάλουν ένσταση, αλλά, όπως ισχυρίζονται, ο ρέφερι δεν τους το  επέτρεψε και απλά έγραψε στο φ.α. ότι ο αγώνας διεξήχθη χωρίς την παρουσία γιατρού.

Να σημειωθεί ότι η προκήρυξη της ΕΣΚΑΗ δεν αναφέρει κυρώσεις σε περίπτωση μη μέριμνας από τον γηπεδούχο για παρουσία γιατρού στο γήπεδο.

Από την άλλη, η θέση του Ολυμπιονίκη είναι  υπέρ της παρουσίας γιατρών στα γήπεδα και ο  σύλλογος έχει έρθει σε συμφωνία με το Κέντρο Υγείας Αρχ. Ολυμπίας (βρίσκεται πολύ κοντά στο Κλειστό) να είναι σε επιφυλακή τις ώρες που διεξάγεται αγώνας σε περίπτωση που συμβεί κάτι. Κι αυτό διότι δεν υπάρχει ιδιώτης γιατρός στην  Αρχ. Ολυμπία. Επίσης,  δεν θεωρεί ότι η απουσία γιατρού μπορεί να επιφέρει κυρώσεις σε ερασιτεχνικά σωματεία, άλλωστε σχεδόν σε όλα τα γήπεδα της ΕΣΚΑΗ δεν υπάρχει γιατρός. Πάντως, ο Ολυμπιονίκης τονίζει πως θα πρέπει να υπάρξει ένα θεσμικό πλαίσιο στην ΕΣΚΑΗ πάνω σε αυτό το θέμα, το οποίο είναι σημαντικό.

Το παιχνίδι

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, αλλά από τη β΄ περίοδο και μετά πήρε τα ηνία του αγώνα (42-38 το ημίχρονο) και με καλή άμυνα στο γ΄ δεκάλεπτο (δέχτηκε μόλις 7 πόντους) έφτασε σε διψήφια διαφορά (58-45), εξασφαλίζοντας ουσιαστικά τη νίκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και τους 16 πόντους και η νίκη ήρθε με +14. Ο πρώτος σκόρερ της Α1 ΕΣΚΑΗ, Σπύρος Σαλάι, συνέχισε τις εκπληκτικές του εμφανίσεις, πετυχαίνοντας 31  πόντους και τον ακολούθησε σε απόδοση  ο Σακελλαρίου με 21.  Επόμενος αντίπαλος για τους «ερυθρόλευκους» ο δυνατός Ήφαιστος/Αχιλλέας στο Αίγιο.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 42-38, 58-45, 71-57.

Ολυμπιονίκης: Μπουγάς, Μίχος, Χ. Κωνσταντόπουλος 10(1), Τροχανάς 2, Κατσαϊδώνης, Σακελλαρίου 21(1), Σαλάι 31, Στούκας 7(1), Δ. Κωνσταντόπουλος, Κωσταρέλλος.

Πρ. Ηλίας/ΠΑΟΚ: Τραγαράς 12(4), Καραχάλιος 4, Παντελίδης 8(2), Μήλας 5(1), Χρονόπουλος 2, Δ. Σιαμαντάς 2, Κωσταγιαννακόπουλος 11(1), Καρακάσης 5, Πλέγας 2, Μπούτος 6.