Ολυμπιονίκης-Απολλωνιάδα 74-52: Άλμα παραμονής…

Ημερομηνία: 03-04-2019 | Συντάκτης:
Ο Σπύρος Σαλάι έκανε άλλο ένα μεγάλο παιχνίδι φέτος, πετυχαίνοντας 26 πόντους.
Ο Ολυμπιονίκης έφτασε τις 10 νίκες και θέλει άλλη μία για να ανανεώσει τη συμμετοχή του στην Α1 ΕΣΚΑΗ

Ο Ολυμπιονίκης νίκησε εύκολα την ελλιπή Απολλωνιάδα με 74-52 το βράδυ της Δευτέρας στο Κλειστό της Αρχ. Ολυμπίας και πλέον  βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση αναφορικά με την παραμονή στην Α1 ΕΣΚΑΗ, καθώς έφτασε τις 10 νίκες (όσες έχει και η Ολυμπιάδα), αφήνοντας στις 9 νίκες τη Ζάκυνθο και την Α.Ε.Λ.. Απομένουν τρεις αγωνιστικές και η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη έχει εντός την τελευταία αγωνιστική την υποβιβασμένη Νίκη Προαστείου, θα φτάσει τις 11 νίκες και πιθανόν να αποδειχτούν αρκετές για την ανανέωση της συμμετοχής στην Α1 (θα υποβιβαστούν τρεις ή τέσσερις ομάδες).

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιονίκης μπήκε δυνατά στον αγώνα για να τον καθαρίσει από νωρίς και στο α΄ δεκάλεπτο με 9 πόντους του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος, Σπύρου Σαλάι και άλλους 6 του φορμαρισμένου Μπάμπη Κωνσταντόπουλου, πήρε διαφορά 8 πόντων (18-10). Στη β΄ περίοδο, ο Μπάμπης Κωνσταντόπουλος με δύο τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, ακολούθησε προς το τέλος του ημιχρόνου άλλο ένα από τον αδερφό του, Σάκη, και η ηλειακή ομάδα πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14 πόντων (40-26).

Στο γ΄ δεκάλεπτο, με δυνατή άμυνα και 11 πόντους από τον Σαλάι, η διαφορά έφτασε τους 22 πόντους και το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί.

Ο πολυδιάστατος σέντερ του Ολυμπιονίκη σταμάτησε στους 26 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Μπάμπης Κωνσταντόπουλος, Ξενοφώντας Σακελλαρίου, χωρίς να υστερήσει κανείς αμυντικά, με πρωτεργάτη τον αρχηγό Χάρη Τροχανά. Ο Γιώργος Λεβεντούρης στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους μικρούς Μίχο, Μπουγά, Κατσαϊδώνη.

Σύσσωμος ο Ολυμπιονίκης αφιέρωσε τη νίκη στον μέχρι πέρυσι έφορο της ομάδας και πιστό φίλο του συλλόγου πολλά χρόνια τώρα, Δημήτρη Παπαντωνόπουλο,  που είχε ένα σοβαρό τροχαίο ατύχημα πριν 20 μέρες και εξήχθη χθες από το νοσοκομείο καθώς και στον τραυματία αθλητή Βασίλη Στούκα.

Τα δεκάλεπτα:  18-10, 40-26, 58-36, 74-52.

Ολυμπιονίκης: Γεωργιόπουλος, Μπουγάς, Μίχος 3 (1), Μπ. Κωνσταντόπουλος 16 (2), Τροχανάς 7 (1), Κατσαϊδώνης 1, Σακελλαρίου 10, Σαλάι 26, Σ. Κωνσταντόπουλος 9 (1), Κωσταρέλος 2.

Απολλωνιάδα: Παρασκευόπουλος, Σιμονοβίκης 2, Πολυδωρόπουλος 27 (3), Γεωργίου 2, Τζάιδας 19, Σταθόπουλος 2.