Ολυμπιάδα-Ολυμπιονίκης 77-56: Καλός ένα ημίχρονο

Ημερομηνία: 10-04-2019 | Συντάκτης:

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”86343″ img_size=”full”][vc_column_text]Ο Ολυμπιονίκης, έχοντας παράπονα από  τη διαιτησία για τον καταλογισμό των φάουλ,  ηττήθηκε από την Ολυμπιάδα στην Πάτρα με 77-56. Παρέμεινε έτσι στις 10 νίκες, μία νίκη όμως μπροστά από Ζάκυνθο και Λεχαινά, γεγονός που τον κάνει να αισιοδοξεί για την παραμονή ακόμα κι αν υποβιβαστούν τέσσερις ομάδες  κι ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Αρχ. Ολυμπίας ήταν καλή στο α΄ ημίχρονο, όχι όμως και στο β΄. Στο α΄ μέρος ήταν δύο πόντους πίσω (33-31), αλλά στο β΄ ημίχρονο υστέρησε αμυντικά,  κόλλησε και  στην επίθεση και βρέθηκε στο -9 στο 30΄. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ηλειακή ομάδα ήταν άστοχη από τα 6.75μ. καθώς προσπαθούσε να πλησιάσει και η διαφορά έφτασε τους 21 πόντους. Την  προσεχή Δευτέρα ο Ολυμπιονίκης παίζει στην Πάτρα με τα Αραχωβίτικα, που έχουν μία νίκη περισσότερη και θα ψάξει εκεί το διπλό παραμονής, που ίσως και να μη χρειαστεί  καθώς στο φινάλε αναμένεται να νικήσει την υποβιβασμένη Νίκη Προαστείου στην Αρχ. Ολυμπία.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 33-31, 54-45, 77-56.

Ολυμπιάδα: Σαμαράς 10, Ιατρού, Κολλιόπουλος, Τουλάτος 19(4), Γιαλελής 6(2), Σούντρης 8, Κουμανιώτης 3(1), Κατσαϊτης 12(2), Καραδημητρίου, Αποστολόπουλος 11(1), Κασπίρης, Λεβεντόπουλος 8.

Ολυμπιονίκης: Γεωργιόπουλος 2, Μπουγάς, Μίχος, Μπ. Κωνσταντόπουλος 10(2), Τροχανάς 2, Κατσαϊδώνης, Σακελλαρίου 18(2), Σαλάι 12, Σ. Κωνσταντόπουλος 8(2), Κωσταρέλος 4.