Ολυμπιάδα-Α.Ε. Βαρθολομιού 56-65: Μεγάλο «διπλό» και… όλα ανοιχτά!

Ημερομηνία: 17-04-2024 | Συντάκτης:

Η Α.Ε.Β. ακόμα και με ήττα μέχρι 8 πόντους στο φινάλε με την Δύμη αποφεύγει τα πλέι-άουτ, ενώ με νίκη ελπίζει ακόμα και στα πλέι-οφ

Η Α.Ε. Βαρθολομιού για την 25η και προτελευταία αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΗ  πέτυχε τεράστιο διπλό μέσα στην έδρα της Ολυμπιάδας με 56-65, το βράδυ της Δευτέρας, αλλά η νίκη αυτή δεν αποδείχτηκε αρκετή για να εξασφαλίσει την παραμονή στην Α1 ΕΣΚΑΗ και να αποφύγει τα πλέι-άουτ. Κι αυτό διότι κέρδισε και η Δύμη τα Ροΐτικα κι έτσι την τελευταία αγωνιστική στο ματς της Α.Ε.Β. με τη Δύμη στο Κλειστό της Γαστούνης θα ξεκαθαρίσει το ποια ομάδα θα πάρει την 9η θέση που ισοδυναμεί με παραμονή. Η Α.Ε.Β. έχει πλεονέκτημα καθώς είχε κερδίσει τη Δύμη στην Κ. Αχαγιά με 8 πόντους στον α΄ γύρο, οπότε ακόμα κι αν χάσει μέχρι 8 πόντους, θα παραμείνει στην Α1, χωρίς πλέι-άουτ.

Η Α.Ε.Β. όμως έχει ελπίδες και για την 8η θέση που οδηγεί στα πλέι-οφ!  Για να πάρει την 8η θέση θέλει νίκη επί της Δύμης και ήττα της Αγυιάς από την Απολλωνιάδα (η ηλειακή ομάδα υπερτερεί της Αγυιάς στην ισοβαθμία).

Όσο για το παιχνίδι στο Κλειστό της Ολυμπιάδας, η Α.Ε.Β., που παρατάχθηκε χωρίς τον τιμωρημένο Αγραπιδάκη και τους Νικολάκη, Μήλεση, ενώ ο Σάκης Καρύδας δεν αγωνίστηκε, πήρε διαφορά 7 πόντων στο α΄ δεκάλεπτο και το ημίχρονο τελείωσε στην απόλυτη ισορροπία (25-25). Στο γ΄ δεκάλεπτο η ηλειακή ομάδα συνέχισε να έχει κεφάλι στο σκορ (38-43) και πέντε λεπτά πριν τη λήξη πήγε στο +8 (44-52). Έκτοτε, η Α.Ε.Β. δεν απειλήθηκε κι έφτασε στη νίκη με 9 πόντους διαφορά (56-65).

Ρούνης και Θεοδωρόπουλος ήταν διψήφιοι με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 25-25, 38-45, 56-65.

Ολυμπιάδα (Βουρνάς): Θ. Αθανασόπουλος 14, Γιαλελής 16 (2), Γιωτόπουλος 14 (1), Κουμανιώτης 2, Ρέλλας 10 (1), Μπόγρης, Τσαούσης, Παπαβασιλείου, Λεβεντόπουλος, Μήλας.

Α.Ε. Βαρθολομιού (Καρύδας): Περδίκης 9 (1), Θεοδωρόπουλος 12 (2), Ρούνης 13 (1), Μπεκρής 8 (1), Δημητρακόπουλος 6, Δασκαλόπουλος 6, Λαμπρόπουλος 7 (1), Καστελιώτης 4, Χαλικιάς.