Νίκη Προαστείου-Α.Ε. Λεχαινών 48-69: Θα παλέψει μέχρι τέλους

Ημερομηνία: 03-04-2019 | Συντάκτης:

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”85797″ img_size=”full”][vc_column_text]Η Α.Ε.Λ. δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει της υποβιβασμένης  Νίκης Προαστείου στην Πάτρα με 48-69 το βράδυ της Δευτέρας κι έφτασε τις 9 νίκες, όσες έχει και η Ζάκυνθος, από την οποία όμως υστερεί στην ισοβαθμία (όπως και με Ολυμπιονίκη). Η ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη παλεύει να αποφύγει την 11η θέση καθώς είναι πιθανόν να υποβιβαστούν φέτος ακόμα και τέσσερις ομάδες και θα συνεχίσει τη μάχη της μέχρι τέλους. Στο φινάλε του πρωταθλήματος έχει τρία δύσκολα παιχνίδια με τον πρωτοπόρο Προμηθέα εντός, την τρίτη Παναχαϊκή εκτός και τους Νέους Εσπέρου εντός αλλά θα τα δώσει όλα για την παραμονή.

Όσο για το παιχνίδι στο Κλειστό της Αλεξιώτισσας, οι «γαλάζιοι» πήραν προβάδισμα 8 πόντων στο α΄ δεκάλεπτο και με 7 στο ημίχρονο (28-35) και «κλείδωσαν» τη νίκη στη γ΄ περίοδο, που έκαναν επιμέρους σκορ 24-8 και έφτασαν στο +23. Κορυφαίος ο Χουλιαράς που πέτυχε 23 πόντους, πολύ καλοί και οι Βαρδίκος, Γιωτόπουλος που σκόραραν 15 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 28-35, 36-59, 48-69.

Νίκη Πρ.: Τσενεμπής, Μπόμπολας 2, Καπετανίδης 9(1),Χατζηβασιλείου 8, Στρέκλας, Χριστοδουλόπουλος 17(4), Διονυσόπουλος 8, Γεωργόπουλος 4.

Α.Ε. Λεχαινών: Βαρδίκος 15, Χουλιαράς 23(1), Κολλιόπουλος 2, Λαμπρόπουλος 5(1), Αναστασόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Στεφανίδης 6(2), Γιωτόπουλος 10, Παλλαδινός 4, Κοντάρης 4.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]