Νέοι Γλαύκου-Σ.Ε.Φ.Α. 85-72: Πάλεψε για το “break”, αλλά λύγισε στο τελευταίο πεντάλεπτο

Ημερομηνία: 29-04-2024 | Συντάκτης:
Φάση από το παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον Θανάση Νικολόπουλο / Δημήτρης Τρασάνης

Το Σ.Ε.Φ.Α. Ανδραβίδας ηττήθηκε το βράδυ της Κυριακής στην Πάτρα από τους Νέους Γλαύκου με 85-72 στο πρώτο παιχνίδι των πλέι-οφ της Α1 ΕΣΚΑΗ και αποκλείστηκε από την συνέχεια καθώς η σειρά έφτασε στο 3-0 (ήταν 2-0 υπέρ των Νέων Γλαύκου από την κανονική περίοδο). Η ομάδα της Ανδραβίδας ολοκλήρωσε έτσι τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα και η πορεία της κρίνεται επιτυχημένη με την κατάκτηση της 6ης θέσης.

Όσο για το παιχνίδι της Κυριακής οι «κιτρινόμαυροι» παρουσίασαν δύο πρόσωπα. Στο α΄ ημίχρονο ήταν καταπληκτικοί και προηγήθηκαν με 15 πόντους (35-50) με 24 πόντους του Θανάση Νικολόπουλου! Στο β΄ μέρος όμως υστέρησαν σε άμυνα και επίθεση και η πατρινή ομάδα με επιμέρους σκορ 30-8 στη γ΄ περίοδο, πήραν προβάδισμα 7 πόντων (65-58) με την συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν μεταξύ 5-7 πόντους, ώσπου στο 35΄ με το σκορ στο +6 για την πατρινή ομάδα ο Δημήτρης Φωτόπουλος δέχτηκε δύο τεχνικές ποινές στην ίδια φάση (!) για διαμαρτυρία ζητώντας φάουλ πάνω στον Νικολόπουλο, και οι γηπεδούχοι πήγαν στο +11 και πλέον δεν υπήρχε γυρισμός.

Ο Θανάσης Νικολόπουλος σταμάτησε στους 34 πόντους, ενώ 32 πέτυχε ο Μαραντής από πλευράς Νέων Γλαύκου, σε ένα μεγάλο μεταξύ τους… μπρα ντε φερ!

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 35-50, 65-58, 85-72.

Νέοι Γλαύκου (Πέτροβιτς): Μπαλάσκας 14(2), Καρατζάς 15(1), Κουνάδης 16(3), Μαραντής 32(4), Γεωργίου 2, Νίκας 4, Σκαρμούτσος 2.

Σ.Ε.Φ.Α. (Φωτόπουλος): Τσώλος 14, Παναγόπουλος 3(1), Ν. Φωτόπουλος, Στριγάς 10(2), Σταθόπουλος 2, Παπαγιάννης, Δημάκος 2, Σέρμπος 7(1), Κολοτούρος, Νικολόπουλος 34(4).