Κύπελλο Ηλείας: Πρόκριση στα πέναλτι για τον Πύργος F.C. Θύελλα

Ημερομηνία: 23-10-2024 | Συντάκτης:

Ο Πύργος F.C. Θύελλα λύγισε στα πέναλτι με 3-2 τον Ηλειακό Λεχαινών, στο μεγάλο παιχνίδι της Α΄ Φάσης του Κυπέλλου Ηλείας MARKET IN, που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Πύργου, το απόγευμα της Τετάρτης. Ο κανονικός αγώνας και η παράταση τελείωσε χωρίς τέρματα. Ο πολύ καλός Ηλειακός είχε δοκάρι στο 45΄ με τον Καράγιωργα και ο Πύργος F.C. Θύελλα, που ανέβηκε και πίεσε αρκετά στο β΄ ημίχρονο, χαμένο πέναλτι στο 70΄ με τον Λαθύρη (απέκρουσε ο Κουτρουμπής), σε ανατροπή του Μπίσα από τον Χατζηαράπη.

Στα πέναλτι ευστόχησαν από τους γηπεδούχους οι Μπουτσικάκης, Αντωνόπουλος και Κατσιώλης και από τον Ηλειακό οι Τσακοπιάκος, Δούλος. Από δύο πέναλτι απέκρουσαν Τσεκούρας και Κουτρουμπής, με τον πολύπειρο γκολκίπερ του Ηλειακού να προβαίνει και σε τρεις μεγάλες αποκρούσεις στο β΄ ημίχρονο και σε άλλη μία στην παράταση.

Το φιλμ του αγώνα

3΄: Σουτ Δούλου από δεξιά μέσα στην περιοχή, στα χέρια του Τσεκούρα η μπάλα

31΄: Φάουλ Χαντί από αριστερά, κεφαλιά Τσίγκρηλα άουτ

45΄:  Ο Πυρρής έσκαψε την μπάλα στον Καράγιωργα, σουτ στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσεκούρα η μπάλα

47΄:  Φάση διαρκείας, σουτ Μαρίνου άουτ

50΄: Μπαλιά Χαντί στην πλάτη της άμυνας, τετ-α- τετ Λαθύρη, πλασέ, απέκρουσε σωτήρια ο Κουτρουμπής

65΄: Σέντρα Μουτσάι από αριστερά, κεφαλιά Πυρρή πάνω από τα δοκάρια

68΄: Σέντρα Γαλανόπουλου, κεφαλιά Λαθύρη άουτ

70΄: Ανατροπή Μπίσα από Χατζηαράπη, πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Λαθύρης απέκρουσε ο Κουτρουμπής

90+2΄: Σέντρα Κασσιανού από δεξιά βολ πλανέ Πυρρή από το ύψος της μικρής περιοχής πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

90+4΄: Κόρνερ Γαλανόπουλου από αριστερά, προβολή Κωνσταντόπουλου απέκρουσε ο Κουτρουμπής με τα πόδια σε κόρνερ

90΄+5΄: Σέντρα Κατσιώλη κεφαλιά Χαντί απέκρουσε με υπερένταση ο Κουτρουμπής

100΄: Κόρνερ Αντωνόπουλου από δεξιά κεφαλιά Καράμπελα άουτ

105΄: Σουτ Κασσιανού από το ύψος της μεγάλης περιοχής, απέκρουσε με γροθιές ο Τσεκούρας

108΄:  Φάουλ Αντωνόπουλου, ο Ρίλντι στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα προς την εστία και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κουτρουμπής