Κρόνος-Πανωλενειακός 51-40: Λύγισε στο φινάλε

Ημερομηνία: 02-11-2018 | Συντάκτης:
Φάση από το παιχνίδι στο Κλειστό των Ροϊτίκων, με πρωταγωνιστή τον Παπαδόπουλο.

Ο Πανωλενειακός πάλεψε πολύ στην Πάτρα κόντρα στον Κρόνο το βράδυ της Τετάρτης, αλλά ηττήθηκε στο τελευταίο λεπτό με 51-40. Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη, που αγωνίστηκε χωρίς τους Παλαιόπουλο, Ρουμελιώτη, ήταν μπροστά με ένα πόντο στο ημίχρονο (19-20), παίζοντας καλή άμυνα στη β΄ περίοδο (δέχτηκε μόλις 9 πόντους). Στο γ΄ δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι και το 38΄. Τότε, 1.53 πριν το τέλος με το σκορ στο 43-40, ακολούθησαν δύο άστοχες βολές από πλευράς ηλειακής ομάδας και γκολ-φάουλ για τον Κρόνο κι έγινε το 46-40. Στην επόμενη φάση, ο Πανωλενειακός ήταν άστοχος και οι Πατρινοί ευστόχησαν σε τρίποντο για να πάει η διαφορά στο +9 και ουσιαστικά να τελειώσει εκεί το παιχνίδι. Την προσεχή Κυριακή, η ομάδα του Καράτουλα υποδέχεται στις 2μ.μ. τον Κεφαλληνιακό, στο εναρκτήριο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 10-5, 19-20, 35-34, 51-40.

Κρόνος:  Ηλιόπουλος 3(1), Θεοδωρόπουλος 5(1), Στεφανίδης 14(4), Μάργελλος 6, Τζιούβελης 3, Ζαννίδης 5(1), Τσαγκρώνης, Τερζής 5(1), Φραγκούλης 10.

Πανωλενειακός:  Παναγόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Μπούκλης 3(1), Διαμαντόπουλος, Μπεκυράς 14(2), Βλάχος, Κουτσόπουλος 11(1), Παπαδόπουλος 10(1).

Φωτογραφία: Δημήτρης Τρασάνης