Κόροιβος: Φιλική νίκη επί των Γαργαλιάνων-Κόντρα στη Μεγαρίδα για το Κύπελλο

Ημερομηνία: 23-09-2024 | Συντάκτης:

Του Κώστα Πλιάγκου

proinisports@gmail.com

Ο Κόροιβος νίκησε το Σάββατο την ομάδα των Γαργαλιάνων σε φιλικό παιχνίδι στο Κλειστό της Ήλιδας με σκορ 75-60. Η μεσσηνιακή ομάδα θα πάρει μέρος στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής (National League 2).

Ο Κόροιβος παρατάχθηκε χωρίς τους εδώ και καιρό τραυματίες Βουλγαρόπουλο και Παρασκευόπουλο καθώς και τον Ευσταθιάδη, που υπέστη διάστρεμμα στο τουρνουά του Αγρινίου.

H νίκη ήρθε εύκολα, με την ηλειακή ομάδα να ανεβάζει στροφές από την β΄ περίοδο και μετά και να φτάνει στο +20 στο ημίχρονο (54-34). Ο προπονητής Μιχάλης Μιχελάκος μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες, ενώ αγωνίστηκαν και οι τέσσερις έφηβοι που είναι στο ρόστερ φέτος (Ράλλης, Κινινής, Κοντόπουλος, Μουζάκης).

Τα δεκάλεπτα ήταν τα εξής:24-16, 54-34, 67-45, 75-60.

Η Μεγαρίδα αντίπαλος στο Κύπελλο

Η Μεγαρίδα νίκησε το Σάββατο τον Έσπερο Λαμίας με 75-62 για την 2η αγωνιστική της Β΄ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, και θα είναι ο αντίπαλος του Κοροίβου την 3η αγωνιστική της Β΄ Φάσης. Το ματς θα διεξαχθεί στο Κλειστό της Ήλιδας πιθανόν το Σαββατοκύριακο 28-29 Σεπτεμβρίου (δεν έχει οριστεί ακόμα).

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 40-27, 55-35, 75-62.

Ν.Ε. Μεγαρίδος (Μάνταλος): Βίκτορ 7, Γκάτζιας 6, Δενδρινός 3 9 (1), Δ. Γερομιχαλός 18, Αλεξιάδης, Κοκορέλης 2, Προίσκος 2, Τσούκας 10, Τόλιας 2, Σταματογιάννης 9, Κοντόπουλος 9 (3), Π. Γερομιχαλός 7 (1)

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Χουχούμης 22 (4), Τσιλούλης 10 (2), Φιτζπάτρικ 15 (1), Τσουργιάννης, Γαρέζος 1, Γεωργίου 2, Πάππος, Μαρκόπουλος, Παπαντωνίου 6 (1), Ζορμπάς 4, Τσουμάνης 2