Κόροιβος – Έσπερος Λαμίας 61-64: Πλήρωσε τα λάθη

ELITE LEAGUE 2024-2025 / ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΕΣΠΕΡΟΣ ΓΣ ΛΑΜΙΑΣ (ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΥΡΟΥΝΗΣ / ILIALIVE.GR)

Ντεμπούτο ο 25χρονος Ελληνοαμερικανός γκαρντ-φόργουορντ Πίτερ-Τζέιμς Λεμπέσης

Του Κώστα Πλιάγκου

proinisports@gmail.com

Ο Κόροιβος ηττήθηκε 61-64 από τον Έσπερο Λαμίας στην Ήλιδα για την 3η αγωνιστική της Elite League και αυτή ήταν η πρώτη ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα. Η ηλειακή ομάδα  ήταν άστοχη στην επίθεση, ενώ υπέπεσε σε πολλά λάθη (17 συνολικά) και κυρίως στο τελευταίο κρίσιμο λεπτό του αγώνα, που έκανε δύο διαδοχικά κι έδωσε την ευκαιρία στον Έσπερο να φτάσει αυτός στη νίκη με δύο μεγάλα σουτ του Αμερικανού Άλεν και εύστοχες βολές του Χουχούμη.

Το παιχνίδι

Ο Κόροιβος προηγήθηκε 9-2 με τρίποντο του Ζαραϊδώνη, ο Άλεν απάντησε από πλευράς Έσπερου και ο Φριτζπάτρικ ισοφάρισε 9-9, ενώ στην εκπνοή ο Άλεν έκανε το 9-11 που ήταν σκορ α΄ δεκαλέπτου.

Στην β΄ περίοδο ο Έσπερος προηγήθηκε 9-13 και 11-15, αλλά ο Κόροιβος με καλάθι του Σωτηρίου, βολές και τρίποντο του Αρνόκουρου ισοφάρισε 18-18 στο 15΄. Στη συνέχεια το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο (22-20 με Γκλάσπερ, 26-27 με τρίποντο του Παπαντωνίου), για να λήξει το ημίχρονο με σκορ 28-27 με καλάθι του Ευσταθιάδη, 29΄΄ πριν το τέλος.

Στο α΄ μέρος ο Κόροιβος είχε μέτρια ποσοστά (όπως και ο Έσπερος), 7/20 δίποντα,  2/12 τρίποντα και 8/10 βολές, με πρώτο σκόρερ τον Αρνόκουρο με 9 πόντους και δεύτερο τον Γκλάσπερ με 8.

Στο γ΄ δεκάλεπτο οι Λαμιώτες με τρίποντα των Χουχούμη και Παπαντωνίου προηγήθηκαν 35-43 στο 25΄ και ο Γκλάσπερ, ο Αρνόκουρος και ο Ευσταθιάδης μείωσαν 40-43. Ο Σωτηρίου με δύο διαδοχικά καλάθια στα τελευταία 40΄΄ έδωσε προβάδισμα στον Κόροιβο 45-43 (σερί 10-0), που ήταν σκορ γ΄ δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα του δ΄ δεκαλέπτου ο Καλαϊτζάκης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στον Κόροιβο 48-43. Ο Έσπερος μείωσε 48-46, 6 λεπτά πριν το τέλος. Ο Κόροιβος στη συνέχεια προηγήθηκε 53-49 με 2/2 βολές του Σωτηρίου, αλλά ο Έσπερος προσπέρασε με 2/2 βολές του Παπαντωνίου και τρίποντο του Άλεν (53-54). Ο Σωτηρίου έκανε το 55-54, αλλά ξανά ο Άλεν έγραψε το 55-56, 1.09΄ πριν το τέλος.  Ακολούθησε λάθος του Αρνόκουρου στην πάσα και τρίποντο του Άλεν υπό πίεση για το 55-59 στα 42΄΄ πριν το φινάλε. Ακολούθησε νέο λάθος από πλευράς Κοροίβου και ο Χουχούμης με 2/2 βολές έκανε το 55-61. Ο Αρνόκουρος με γκολ-φάουλ μείωσε 58-61 στα 19΄΄. Έγινε φάουλ στον Χουχούμη που με 2/2 βολές έγραψε το 58-63 και ο Γκλάσπερ με τρίποντο με ταμπλό (!) μείωσε 61-63 στα 6΄΄. Ακολούθησε αντιαθλητικό φάουλ στον Χουχούμη, όπως είδαν οι διαιτητές στο instant replay και δόθηκε και τεχνική ποινή στον πάγκο του Κοροίβου για διαμαρτυρία. Ο παίκτης του Έσπερου με 1/3 βολές έκανε το 61-64, που ήταν και το τελικό σκορ.

Άσχημα ποσοστά για τον αγχωμένο Κόροιβο με 16/43 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Καλύτερος ο Γκλάσπερ με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, τον ακολούθησαν ο Αρνόκουρος με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Σωτηρίου με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 28-27, 45-43, 61-64

Κόροιβος (Μιχελάκος): Γκλάσπερ 16 (1), Μάγερς, Ζαραϊδώνης 5 (1), Σωτηρίου 13 (1), Παρασκευόπουλος 1, Καλαϊτζάκης 3 (1), Λεμπέσης, Αρνόκουρος 15 (1), Βουλγαρόπουλος, Ευσταθιάδης 8.

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Άλεν 20 (4), Χουχούμης 16 (3), Τσιλούλης 1, Φιτζπάτρικ 9 (2), Ζευγαράς, Γεωργίου, Ζορμπάς 4, Παπαντωνίου 14 (3), Πάππος, Γαρέζος, Τσουμάνης.

Ντεμπούτο Πίτερ-Τζέιμς Λεμπέση

Ντεμπούτο για τον Κόροιβο έκανε χθες ο 25χρονος Ελληνοαμερικανός γκαρντ-φόργουορντ Πίτερ-Τζέιμς Λεμπέσης, που ήρθε στην Αμαλιάδα το βράδυ της Δευτέρας από τις Η.Π.Α., όπου αγωνιζόταν σε κολεγιακή ομάδα. Ο Λεμπέσης ήρθε με πολύ καλές συστάσεις, είναι πολύ καλός σουτέρ και θα ενισχύσει την ηλειακή ομάδα στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος της Elite League. Χθες αγωνίστηκε 3 λεπτά, έχοντας μόλις μια προπόνηση με την ομάδα.

Φωτο: E.O.K.-eliteleague.gr