Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη-Διαγόρας Δρυοπιδέων 85-72: Τον «καθάρισε» στην παράταση!

Ημερομηνία: 22-04-2019 | Συντάκτης:
Ο Κόροιβος «κλείδωσε» τον Διαγόρα στο έξτρα πεντάλεπτο και είναι κοντά στο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-άουτ

Ο Κόροιβος ΙΕΚ Σμαρνάκη νίκησε στην παράταση τον Διαγόρα Δρυοπιδέων στην  Ήλιδα με 85-72 και έχει πλέον τις πιθανότητες υπέρ του για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-αουτ καθώς έχασε το Μαρούσι και το Πευκοχώρι κι έμειναν πίσω του, ενώ σε ισοβαθμία με το Μαρούσι υπερισχύει. Απομένουν τρεις αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος και η ηλειακή ομάδα έχει δύο εκτός έδρας παιχνίδια με Αμύντα και Ψυχικό κι ένα εντός με τον αδύναμο Εθνικό. Η διαφαινόμενη η νίκη επί της ομάδας του Πειραιά, ίσως αποδειχτεί αρκετή για το πλεονέκτημα έδρας.

Το παιχνίδι

To παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, ώσπου  Θεοδωράκος (με τρίποντο) και Λεϊμάνις έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων στον Κόροιβο, 11-5 στο 5΄. Ο πρώην παίκτης του Κοροίβου, Πέτρος Νοέας, με 2/2 βολές μείωσε 13-11,  αλλά ο Θεοδωράκος με νέο τρίποντο έφερε ξανά τον Κόροιβο στο +5, 16-11. Ο Καπώνης, από τα 6.75μ. και αυτός, έδωσε αέρα 7 πόντων στην ομάδα του, 19-12 και το α΄ δεκάλεπτο  ολοκληρώθηκε με σκορ 19-14.

Με την έναρξη του β΄ δεκαλέπτου ο Γκιουζέλης με τρίποντο έκανε το 22-14, αλλά ο Διαγόρας με σερί 0-6 μείωσε στο καλάθι, 22-20. Από κει και πέρα το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στην απόλυτη ισορροπία 33-33, με νέο τρίποντο του εκπληκτικού, Γιώργου Γκιουζέλη.

Πόντο-πόντο πήγε και η γ΄ περίοδος μέχρι το 28΄, όταν ο Διαγόρας με τρίποντο του Νοέα πήγε στο +5 (44-49) και με νέο τρίποντο του Μοτσενίγου έφτασε στο +7 (47-54), για να συμπληρωθεί το 30λεπτο με σκορ 48-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Θεοδωράκος με άλλο ένα δικό του τρίποντο μείωσε στους 3, 51-54, ο Γκιουζέλης από τα 6.75μ. επίσης, έφερε τη διαφορά στον πόντο, 58-59 και ο Λεϊμάνις με δύο προσωπικά καλάθια έδωσε προβάδισμα στον Κόροιβο 62-61 στο 34΄. Λίγο αργότερα ο Θεοδωράκος με 2/2 βολές έκανε το 66-63, ο Κουκάς ισοφάρισε 66-66 και ακολούθησαν άλλα δύο εύστοχα τρίποντα από κάθε ομάδα (Λαμπρόπουλου, Κουκά) κι έγινε το 69-69, ένα λεπτό πριν τη λήξη και αυτό ήταν και το αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας.

Στο έξτρα πεντάλεπτο υπήρχε μόνο μια ομάδα στο παρκέ. Οι κυανόλευκοι της Αμαλιάδας… πέρασαν χειροπέδες στους αντιπάλους τους, δέχτηκαν μόλις 3 πόντους και επιθετικά με πρωτεργάτη τον Λετονό Τομς Λεϊμάνις, που πέτυχε 10 από τους 16 πόντους της ομάδας του, έφτασαν στη νίκη με διψήφια διαφορά.

Λεϊμάνις, Γκιουζέλης και Θεοδωράκος πραγματοποίησαν εκπληκτική εμφάνιση, με τον Θεοδωράκο να έχει 4/4 τρίποντα και τον Γκιουζέλη 3/4. Επόμενος αντίπαλος για τον Κόροιβο, ο δυνατός Αμύντας, εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 33-33, 48-54, 69-69 κ.α, 85-72 παρ.

Κόροιβος (Σαμόλης): Χείλαρης 7, Καπώνης 4 (1), Λαμπρόπουλος 10 (2), Μαραγκάκης, Γκιουζέλης 20 (3), Τσιάκος 5, Λεϊμάνις 25 (1), Γραβάνης, Θεοδωράκος 14 (4).

Διαγόρας (Σκαραφίγκας): Κουκάς 8 (1), Νίκου 8 (1), Νοέας 20 (1), Μάρτζος 4, Κόκκαλης 4 (1), Τσιώκος 4, Μοτσενίγος 10 (2), Καρασταμάτης, Περσίδης 2, Μαχαίρας 12.