Κεραυνός Αιγίου-Σ.Ε.Φ.Α. 65-56: Δεν είχε επιθετικές λύσεις

Ημερομηνία: 16-10-2024 | Συντάκτης:
Φάση από το παιχνίδι στο Αίγιο.

Το Σ.Ε.Φ.Α. Ανδραβίδας ηττήθηκε το βράδυ της Δευτέρας στο Αίγιο από τον δυνατό και φέτος Κεραυνό με σκορ 65-56, παρότι πάλεψε το ματς όσο μπορούσε, αλλά δεν είχε όσες επιθετικές λύσεις χρειαζόταν για να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη μέσα στο Αίγιο. Είναι χαρακτηριστικό πως οι «κιτρινόμαυροι» είχαν μοναδικό «πυλώνα» στην επίθεση τον πολύπειρο Θανάση Νικολόπουλο που πέτυχε 23 πόντους. Με 41% στα δίποντα και 23% στα τρίποντα η ομάδα του Δημήτρη Φωτόπουλου δεν ήταν δυνατό να κάνει κάτι καλύτερο…

Στην β΄ περίοδο, ο Κεραυνός έριξε το βάρος στο να κλείσει τον Νικολόπουλο, το Σ.Ε.Φ.Α. δεν βρήκε άλλες λύσεις στην επίθεση, σκόραρε μόλις 5 πόντους και ο Κεραυνός ξέφυγε με 14 πόντους στο ημίχρονο (33-19).

Στο β΄ μέρος η ηλειακή ομάδα μείωσε στους 9 (48-39) και στο δ΄ δεκάλεπτο πλησίασε μέχρι τους 6 πόντους, πέντε λεπτά πριν τη λήξη, χωρίς να καταφέρει να μειώσει ακόμα περισσότερο και να μπει για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς για την ομάδα της Ανδραβίδας, που δεν έχει τον Παναγιώτη Τσώλο, που είναι φαντάρος.  Την προσεχή Δευτέρα στις 8μ.μ. θα αντιμετωπίσει στο «Αέθλιον» την Α.Ε. Βαρθολομιού στο ηλειακό ντέρμπι, για την 3η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΗ.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 33-19, 48-39, 65-56.

Κεραυνός: Σπηλιόπουλος 19 (3), Καλογιάννης 19 (1), Ζαβέρδας 8 (1), Αγγελόπουλος 3, Χριστοδουλόπουλος 3 (1), Μπούρας 4, Βανδώρος 4, Νάτσκος 1, Μπουντουράσας 4, Παπουλής.

Σ.Ε.Φ.Α.: Νικολόπουλος 23 (2), Σπύρου 7 (1), Δημάκος 6, Στριγάς 5, Μήλεσης 10 (2), Σταθόπουλος, Πίκιος 2, Σέρμπος, Μαρίνος 3, Αντωνόπουλος.

Φωτο: Θοδωρής Παπαναστασόπουλος