Ηρακλής-Υπερίων 71-63: Έθελξε το ντέρμπι, νικητής ο Ηρακλής

Ημερομηνία: 18-10-2024 | Συντάκτης:
Εντυπωσιακή φάση από το παιχνίδι με τον Διαμαντόπουλο να ίπταται.

Συναρπαστικό το ηλειακό ντέρμπι στο «Γ. Βασιλακόπουλος» του Πύργου

Ο ανανεωμένος και ισχυρός Ηρακλής Πύργου επικράτησε στο ηλειακό ντέρμπι του νεανικού και ταλαντούχου Υπερίωνα Αμαλιάδας με 71-63 το βράδυ της Τετάρτης στο Κλειστό του Πύργου. Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη έκανε έτσι το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΗ, ενώ ο Υπερίων του Σάκη Κουκουζέλη γνώρισε την πρώτη του ήττα.

Το παιχνίδι ήταν άκρως ενδιαφέρον και εντυπωσιακό, με τον Ηρακλή κάθε φορά που έπαιρνε διψήφια διαφορά να βρίσκει απέναντί του έναν σκληροτράχηλο Υπερίωνα,  που έβρισκε τον τρόπο να επιστρέφει στο ματς.

Το παιχνίδι

Ο πάγκος του Ηρακλή με τον Λεβεντούρη να δίνει οδηγίες.

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 15-1 από πλευράς Ηρακλή, με πρωτεργάτες τους Διαμαντόπουλο, Λαμπρόπουλο, Σκαλτσά. Ο Υπερίων αφού ξεπέρασε το άγχος, άρχισε να ροκανίζει την διαφορά, με σερί 9-0 με σκόρερς τους Ράλλη, Κινινή, πλησίασε στους 5 (15-10), αλλά ο Λαμπρόπουλος με νέο τρίποντο έκανε το 18-10. Ο Δημητρακόπουλος απάντησε με τον ίδιο τρόπο μειώνοντας στους 3 (18-15) και στα τελευταία δευτερόλεπτα του α΄ δεκαλέπτου Κάρδαρης και Διαμαντόπουλος έστειλαν την διαφορά ξανά στους 8 (24-16).

Στη β΄ περίοδο ο Δημόπουλος με τρίποντο έγραψε το 28-21, ο Υπερίων μείωσε 28-23 με τον Νιπεργιάλη, αλλά ο Διαμαντόπουλος με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε διψήφιο προβάδισμα στον Ηρακλή (34-23) στο 15΄. Τότε τραυματίστηκε ο Κοντόπουλος (διάστρεμμα) από πλευράς Υπερίωνα και το ματς διεκόπη για 5 λεπτά, με τον νεαρό φόργουορντ να μην μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα. Το ημίχρονο τελείωσε 46-35 για τους Πυργιώτες, με τον Παναγιώτη Διαμαντόπουλο να έχει πετύχει ήδη 18 πόντους και τον Κινινή να έχει 11 από πλευράς Υπερίωνα.

Ο πάγκος του Υπερίωνα με τον Κουκουζέλη να καθοδηγεί τους παίκτες του.

Στις αρχές του β΄ ημιχρόνου ο Διαμαντόπουλος με νέο τρίποντο έκανε το 49-37, αλλά ο Δημητρακόπουλος με ένα προσωπικό 6-0, με τρίποντο αρχικά και γκολ-φάουλ στη συνέχεια, μείωσε στους 6 (49-43). Μάλιστα, οι νεαροί Αμαλιαδίτες, με εντολή του Σάκη Κουκουζέλη να τρέξουν και να πιέσουν, πλησίασαν ακόμα περισσότερο, στους 3 (51-48) στο 27΄, αλλά ο Διαμαντόπουλος όταν τα πράγματα δυσκόλευαν ήταν εκεί και με νέο τρίποντο έκανε το 54-48. Το 30λεπτο συμπληρώθηκε με σκορ 56-50, με τον Ηρακλή να μην μπορεί να «κλειδώσει» από νωρίς τη νίκη, κόντρα στον γεμάτο ενέργεια Υπερίωνα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό επαναλήφθηκε. Ο Ηρακλής πήγε ξανά σε διψήφια διαφορά με τρίποντα των Λαμπρόπουλου, Δασκαλόπουλου (64-52), αλλά οι Αμαλιαδίτες απάντησαν με σερί 8-0, μειώνοντας στους 4 (64-60), με ένα θεαματικό κάρφωμα του 17χρονου Γιάννη Ράλλη, 2.52΄ πριν το φινάλε.

Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Ηρακλής έμεινε ψύχραιμος ελέω και της εμπειρίας των παικτών του κι έφτασε στη νίκη. Αρχικά ο Μυλωνόπουλος έκανε το 66-60 και ο «μπομπέρ» Γιάννης Λαμπρόπουλος με το έκτο του τρίποντο στον αγώνα έγραψε το 69-60, 1.20 πριν το φινάλε και ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

Διαμαντόπουλος και Λαμπρόπουλος με 28 και 18 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν από τον Ηρακλή, που είναι πολύ δυνατός αλλά δεν έχει φτάσει ακόμα στο επιθυμητό αγωνιστικό επίπεδο. Ράλλης, Κινινής και Δημητρακόπουλος ήταν διψήφιοι από τον Υπερίωνα, που κέρδισε τις εντυπώσεις με το ταλέντο των νεαρών παικτών του (έχει μόλις δύο 20χρονους και όλοι οι υπόλοιποι είναι 15, 16 και 17 ετών).

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-35, 56-50, 71-63.

Γ.Ε.Π. Ηρακλής (Λεβεντούρης): Διαμαντόπουλος 28 (4), Μυλωνόπουλος 6, Σκαλτσάς 6, Λαμπρόπουλος 18 (6), Κάρδαρης 2, Δασκαλόπουλος 4 (1), Δημόπουλος 3 (1), Βεργής 2, Γεωργόπουλος 2, Σακελλαρίου, Τροχανάς, Ζαγκλής.

Υπερίων (Κουκουζέλης): Ράλλης 26, Κινινής 13 (2), Κοντόπουλος 2, Δημητρακόπουλος 12 (3), Νιπεργιάλης 3, Ν. Κατοχιανός 6 (1), Δημακόπουλος 1, Γ. Κατοχιανός, Θεοδωρακόπουλος, Καλοπίσης, Μουζάκης, Τσουκαλάς.