Ηλ. Φωτόπουλος: «Έχουμε πολλά βήματα να κάνουμε ακόμα»

Ημερομηνία: 24-10-2023 | Συντάκτης:

Ο ΠΑΟ Βάρδας πήρε το κρίσιμο ματς με τον Α.Ο. Πυλίου Κω την Κυριακή με το εμφατικό σκορ 3-0, έφτασε τις 4 νίκες σε 7 αγώνες και ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία. Ο προπονητής Ηλίας Φωτόπουλος, κατά την συνέντευξη Τύπου μετά το παιχνίδι, συνεχάρη τους παίκτες του για το πάθος και την αγωνιστικότητά τους, ωστόσο τόνισε πως απλά ήταν μια νίκη και το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Ο Βαρδαίος τεχνικός ανέφερε χαρακτηριστικά: «Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές, οι οποίοι για μια ακόμη φορά έκαναν αυτό που έπρεπε, για το πάθος τους, την αγωνιστικότητά τους, την θέλησή τους, την διάθεσή τους και φυσικά για τη νίκη, η οποία ήταν πολύ σημαντική, με δεδομένο ότι ερχόμασταν από μια εκτός έδρας ήττα με σκορ που δεν είναι συνηθισμένο να φέρνει ο ΠΑΟ Βάρδας και αφετέρου έχουμε δύο συνεχόμενα παιχνίδια εκτός έδρας κι έτσι στο σημερινό παιχνίδι ήταν μονόδρομος για μας η νίκη. Αυτό στην αρχή του αγώνα βάρυνε τα πόδια των ποδοσφαιριστών, οι οποίοι ήταν αγχωμένοι με το σκεπτικό ότι πρέπει να κερδίσουμε το παιχνίδι. Με την πάροδο του χρόνου όμως βρήκαμε τα πατήματά μας και ευτυχήσαμε να βάλουμε δύο γκολ στο τέλος του ημιχρόνου και να πάμε στο ημίχρονο προηγούμενοι 2-0. Στο β΄ ημίχρονο μπήκαμε το ίδιο πειθαρχημένα, μαχητικά και δυνατά, είπαμε ότι ο αντίπαλος λογικά θα ρισκάρει, θα βγει μπροστά να πάρει και να απαιτήσει ό,τι μπορεί κι εμείς να κοιτάξουμε να το εκμεταλλευτούμε στο γρήγορο τρανζίσιον με τους γρήγορους επιθετικούς που έχουμε, όπερ και εγένετο. Bάλαμε ένα τρίτο γκολ, χάσαμε και δύο ευκαιρίες διότι δεν είχαμε πολύ καλή τελική πάσα. Κάναμε μια νίκη, δεν τελειώνει τίποτα, το επίπεδο του πρωταθλήματος είναι πολύ πιο ανταγωνιστικό και δύσκολο σε σχέση με πέρυσι, εφόσον οι όμιλοι είναι μόνο 4 και συμμετέχουν οι καλύτερες ομάδες. Ο δρόμος είναι μακρύς ακόμα, ένα βήμα κάναμε, έχουμε πάρα πολλά βήματα να κάνουμε ακόμα.  Χαιρόμαστε σήμερα και από αύριο δουλειά, τα κεφάλια μέσα για το πολύ δύσκολο παιχνίδι που έχουμε να πάμε στη Ρόδο. Τελειώνοντας, θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο, που παρά το ακατάλληλο της ώρας, διότι έχουμε ένα γήπεδο που το καλοκαίρι δεν προβλέπεται να είσαι θεατής, η κερκίδα είναι κόντρα στον ήλιο, ήταν ο 12ος παίκτης, μας βοήθησε όπως μας βοηθάει πάντα και θέλουμε να πιστεύουμε πως θα συνεχιστεί αυτό. Τον θέλουμε τον κόσμο στο γήπεδό μας να μας βοηθάει και να μας δίνει κουράγιο για την δύσκολη συνέχεια».