Ίφιτος-Διαγόρας  63-61: Στους «8» ο Ίφιτος με τεράστια ανατροπή

Ημερομηνία: 29-05-2024 | Συντάκτης:

Έχανε με 14 πόντους στο ημίχρονο και 11 στο 30΄, αλλά πήρε τη νίκη-πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΣΚΑΗ

Ο Ίφιτος Πύργου… τρελαίνει κόσμο στο Κύπελλο ΕΣΚΑΗ. Στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΗ μπορεί να μην είχε καλή πορεία, αλλά στο Κύπελλο η ομάδα του Γιώργου Μπεκρή… πάει τρένο. Μετά τον Γ.Σ. Γαστούνης και τη Νίκη Προαστείου, το βράδυ της Δευτέρας απέκλεισε και τον πρωταθλητή της Α2 ΕΣΚΑΗ, Διαγόρα Βραχνεΐκων με 63-61 στο Κλειστό του Πύργου και προκρίθηκε στους «8», όπου θα αντιμετωπίσει την Α.Ε. Αγυιάς της Α1 ΕΣΚΑΗ, ξανά εντός έδρας.

Ο Ίφιτος πήρε τη νίκη κάνοντας μεγάλη ανατροπή. Έχανε με 11 πόντους στο α΄ δεκάλεπτο και με 14 στο ημίχρονο (22-36). Στο γ΄ δεκάλεπτο αρχικά με σερί 8-0 μείωσε στους 6 (30-36), αλλά ο Διαγόρας πήγε ξανά σε διψήφια διαφορά στο 30΄ (38-49).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πυργιώτες ήταν καταιγιστικοί και με μπροστάρηδες τους Μαρκάκη και Κωνσταντόπουλο που σκόραραν 18 από τους 25 πόντους, με δύο τρίποντα έκαστος, “γύρισαν” το ματς.

3.30 πριν τη λήξη ο Ίφιτος ισοφάρισε 56-56 με τρίποντο του Κωνσταντόπουλου, ενώ με καλάθι του Παπαδόπουλου και γκολ-φάουλ του Βακαλόπουλου οι Πυργιώτες προσπέρασαν 61-58.

Με τρίποντο του Αργίτη έγινε το 61-61, ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Ο Μαρκάκης ευστόχησε σε δίποντο στα 23΄΄ πριν το φινάλε (63-61), οι Πατρινοί είχαν στη συνέχεια δύο άστοχα τρίποντα, ενώ μετά το αμυντικό ριμπάουντ έγινε λάθος πάσα από πλευράς Ίφιτου και φάουλ στον Τσότσο  στα 5΄΄, ο οποίος όμως αστόχησε και στις δύο βολές κι έμεινε το 63-61.

Κάπως έτσι ο Ίφιτος προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει ξανά στον Πύργο την Α.Ε Αγυιάς. Και αν περάσει θα παίξει στα ημιτελικά με το νικητή του αγώνα Τρίτωνα-Δύμης.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 22-36, 38-49, 63-61.

Ίφιτος (Π. Φάκλαρης): Ι. Φάκλαρης, Μαρκάκης 16(2), Βακαλόπουλος 7(1), Ρουμελιώτης 2, Κωνσταντόπουλος 7(1), Μπεκρής 3, Κουκούμης 17(2), Αναγνώπουλος 2, Παπαδόπουλος 9.

Διαγόρας (Σουλιντζής): Αργίτης 13(3), Θεοδωρόπουλος 13(3), Φωστέρης 7, Τσότσος 6(2), Αμίτσης 9, Παγιατάκης 3(1), Κολόκας 10.