Ίφιτος – Α.Ε. Αγυιάς 83-87: Υπέκυψε στην παράταση

Ημερομηνία: 07-06-2024 | Συντάκτης:
Φάση από το παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Μπεκρή

Χάθηκε στο τέλος της κανονικής διάρκειας η νίκη-πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου ΕΣΚΑΗ

Ο Ίφιτος Πύργου λύγισε στην παράταση στο ματς των προημιτελικών Κυπέλλου της ΕΣΚΑΗ με αντίπαλο την Α.Ε. Αγυιάς (ομάδα της Α1 ΕΣΚΑΗ), το βράδυ της Τετάρτης στο Κλειστό του Πύργου. Ηττήθηκε με 83-87, αλλά η ιστορική νίκη-πρόκριση στους «4» χάθηκε ουσιαστικά στα τελευταία τρία λεπτά της κανονικής διάρκειας, όταν ο Ίφιτος προηγήθηκε με 7 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα, χάνοντας κάποια κρίσιμα αμυντικά ριμπάουντ.

Οι Πυργιώτες, που παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες (Παρασκευόπουλος, Ρουμελιώτης, Μπότσας, Κορίζης, Φάκλαρης), μπήκαν καλά στο παιχνίδι και με δύο τρίποντα του Γιώργου Μπεκρή προηγήθηκαν 8-4. Με γκολ-φάουλ του Κουκούμη ο Ίφιτος έφτασε στο +8 (17-9) στο τέλος της α΄ περιόδου.

Ο Παπαδόπουλος στις αρχές του β΄ δεκαλέπτου έδωσε διψήφια διαφορά στον Ίφιτο (20-9), ο Μηλιτσόπουλος με τρίποντο μείωσε 20-16, ο Μπεκρής απάντησε με τον ίδιο τρόπο (23-16), ωστόσο η Αγυιά με διαδοχικά καλάθια του Παπαφωτίου πλησίασε στον πόντο (23-22) και ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στην ομάδα του (23-27) στο 17΄. Μπεκρής και Μαρκάκης ισοφάρισαν 29-29 για να λήξει το ημίχρονο 29-31 με καλάθι του Αλεξόπουλου.

Στο γ΄ δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν αρχικά στο σκορ (32-31, 40-39, 45-45), ώσπου η Αγυιά με σερί 8-0 και 2 τρίποντα του 17χρονου Μηλιτσόπουλου, πήγε στο +8 (45-53). Κουκούμης και Μαρκάκης με τρίποντα μείωσαν 51-55 και ο ασταμάτητος Μηλιτσόπουλος με νέο τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου έκανε το 51-58.

Ο ταλαντούχος νεαρός της Αγυιάς μπήκε με τον ίδιο τρόπο και στη δ΄ περίοδο, σκοράροντας από τα 6.75μ., κι έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην Αγυιά (53-63). Κάπου εκεί ο Ίφιτος αφυπνίστηκε βελτίωσε την περιφερειακή του άμυνα και με εκπληκτικό σερί 17-0 (!) σε 4.40΄, με πρωταγωνιστές τους Μπεκρή, Παπαδόπουλο, Μαρκάκη και Κουκούμη, προηγήθηκε με 7 πόντους (70-63), 3.10΄ πριν το φινάλε. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Ο Στόλλας μείωσε 72-69 με 2/2 βολές, 1.03΄ πριν το τέλος, ακολούθησε άστοχο δίποντο Μπεκρή και ο Στόλλας ξανά με επιθετικό ριμπάουντ και γκολ-φάουλ ισοφάρισε 72-72 στα 25΄΄ πριν το φινάλε. Ο Μπάμπης Κωνσταντόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 74-72 στα 20΄΄ και στην τελευταία επίθεση ο Μηλιτσόπουλος αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Ρενιέρης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ στα 4.6΄΄ πριν τη λήξη. Ευστόχησε και στις 2 βολές κι έστειλε το ματς στην παράταση, 74-74.

Στο έξτρα πεντάλεπτο,  η Αγυιά προηγήθηκε 76-81 και 78-84, Μαρκάκης και Κουκούμης μείωσαν 82-84 και ο Στόλλας με μια βολή έκανε το 82-85 στα 24΄΄. Ο Μπεκρής με μια βολή επίσης έκανε το 83-85 και ο Ρενιέρης με 2/2 βολές χάρισε τη νίκη-πρόκριση στην Αγυιά με 83-87.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 29-31, 51-58, 74-74 (κ.δ.) 83-87 (παρ.)

Ίφιτος (Καραλής): Μαρκάκης 12(2), Βακαλόπουλος 5(1), Κωνσταντόπουλος 2, Μπεκρής 24(5), Κουκούμης 19(1), Αναγνώπουλος 5, Διαμαντόπουλος 2, Παπαδόπουλος 14, Μιχαλόπουλος.

Αγυιά (Χατζαράς): Ρενιέρης 16, Φαράντος 1, Αλεξόπουλος 2, Μηλιτσόπουλος 33(8), Σίψας 14, Κολοτούρος, Παπούλιας, Στόλλας 9, Ιωαννίδης, Παπαφωτίου 12(4),  Παπαδημητρίου.