Γ1 ΕΣΚΑΗ (Πλέι-οφ): Αγκαλιά με την άνοδο η Ήλιδα

Ημερομηνία: 14-06-2019 | Συντάκτης:

Η Ήλιδα νίκησε το βράδυ της Τετάρτης τους Πετεινούς στην Πάτρα με 52-62 και είναι αγκαλιά με την άνοδο στη Β΄ ΕΣΚΑΗ, δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση των πλέι-οφ. Η ομάδα του Γιώργου Κωστόπουλου θέλει μία νίκη στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια, για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την άνοδο και την προσεχή Κυριακή στις 6μ.μ.  στο Κλειστό της Ήλιδας έχει την ευκαιρία να την πάρει κόντρα στον πρωτοπόρο Πυρσό. Την τελευταία αγωνιστική (Τετάρτη 19/6), οι Αμαλιαδίτες θα κοντραριστούν με τον Αστέρα Τεμένης στο Αίγιο, έχοντας, αν χρειαστεί, και το «μαξιλαράκι» των 12 πόντων που τον είχαν κερδίσει στην Αμαλιάδα.

Όσο για το παιχνίδι με τους Πετεινούς, παρά τις πολλές απουσίες (Μελιτσόπουλος, Κίντος, Νικολόπουλος, Ζαφειρόπουλος), η Ήλιδα από τη β΄ περίοδο και μετά πήρε τα ηνία του αγώνα (25-32 το ημίχρονο) και έφτασε σχετικά άνετα στη νίκη με διψήφια διαφορά.

Στα αξιοσημείωτα, η τιμητική συμμετοχή, στα 50 του χρόνια, του βοηθού προπονητή-γενικού αρχηγού και «ψυχή» της ομάδας από την ίδρυσή της, Χρήστου Ασημακόπουλου, ο οποίος μετά το παιχνίδι κρέμασε τα παπούτσια του.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 25-32, 38-44, 52-62.

Η ΑΕΚ Κ. Παναγιάς ηττήθηκε στην Πάτρα από τον πρωτοπόρο και αήττητο στα πλέι-οφ, Πυρσό, με 70-57. Επόμενος αντίπαλος για τους «κιτρινόμαυρους» ο Αστέρας Τεμένης στο «Αέθλειον», την Κυριακή στις 8μ.μ..