Γ1 ΕΣΚΑΗ: Η Ήλιδα πήρε το ηλειακό ντέρμπι-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 03-04-2019 | Συντάκτης:

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”85790″ img_size=”full”][vc_column_text]Για το 2ο Όμιλο της Γ1 ΕΣΚΑΗ, η Ήλιδα (φωτό) πήρε το ηλειακό ντέρμπι με τον Πύργο ’99, στον πόντο, 51-50. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Αμαλιάδας συνεχίζει να ισοβαθμεί στην κορυφή με το Φοίνικα Αγυιάς (ρεκόρ 7-2), ενώ ο Πύργος ’99 είναι τρίτος μαζί με ΑΕΚ Κ. Παναγιάς, Κένταυρο και Προοδευτική (ρεκόρ 4-5).

Η ΑΕΚ. Κ. Παναγιάς ηττήθηκε στην Πάτρα από τον Ολυμπιακό Πατρών, ενώ η Γαστούνη εντός από την Προοδευτική.

Οι τέσσερις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου θα παίξουν στα πλέι-οφ, μεταφέροντας τα μεταξύ τους αποτελέσματα. Η 5η της βαθμολογίας παραμένει στη Γ1, ο 6ος και ο 7ος κάθε ομίλου θα παίξουν στα πλέι-άουτ και ο 8ος  (τελευταίος) της βαθμολογίας υποβιβάζεται απευθείας στη Γ2 ΕΣΚΑΗ.

Ήλιδα-Πύργος ’99  51-50

Η  Ήλιδα προηγήθηκε 33-15 στο α΄ ημίχρονο, αλλά ο Πύργος ’99 αντέδρασε στη γ΄ περίοδο και με 5 τρίποντα, δύο από τον Πυρομάλλη και ένα από τους Λάβδα, Κάρδαρη, Αλεξανδρόπουλο, πλησίασε στον πόντο, 40-39. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και ο Κάρδαρης ισοφάρισε 50-50, 27΄΄ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση ο Νικολόπουλος με 1/2 βολές έκανε το 51-50 στα 8,6΄΄ και στην τελευταία επίθεση ο Λάβδας αστόχησε και η νίκη πήγε στους Αμαλιαδίτες.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 33-15, 40-39, 51-50.

Ήλιδα: Τσαμπόπουλος, Κίντος 2, Χρυσανθόπουλος, Καλοπίσης 6 (2), Οικονομίδης 3 (1), Ζαφειρόπουλος 3 (1), Ρέτσης 8, Βασιλικιώτης 22, Νικολόπουλος 5, Μελιτσόπουλος 2.

Πύργος ’99: Σαμψούνης 2, Αντωνόπουλος, Λάβδας 13 (4), Αλεξανδρόπουλος 16 (2), Κάρδαρης 11, Παναγιωτόπουλος, Πυρομάλλης 8 (2), Ρηγάκης, Συναδινός, Τσιάκας.

Κένταυρος-Φοίνικας  52-62

Γαστούνη-Προοδευτική 55-69

Ολυμπιακός Π.-ΑΕΚ Κ. Παναγιάς 54-38