Γ΄ Εθνική: Ισοπαλία ο Αίας, ήττα ο Πανηλειακός-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 17-12-2022 | Συντάκτης:

Για την 6η αγωνιστική στον 4ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής, ο Αίας Γαστούνης απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο Άργος με αντίπαλο τον Παναργειακό κι έφτασε τους 7 βαθμούς, τρεις πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Η ηλειακή ομάδα άνοιξε το σκορ στο 5΄ με κοντινό σουτ του Σταθάτου, ύστερα από ασταθή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα σε σουτ του Μέντες. Οι Αργίτες ισοφάρισαν στο 33΄ με τον Τσιράκη. Στο 85΄ ο Αίας είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Φερεκίδη.
Ο Πανηλειακός ηττήθηκε 1-0 στον Πύργο από τον πρωτοπόρο Αιολικό κι έμεινε στους 8 βαθμούς. Οι νησιώτες άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με σουτ του Αποστολόπουλου, ύστερα από μπαλιά του Αννιτσάκη στην πλάτη της άμυνας. Οι «ερυθρόλευκοι» υπό την πίεση του αποτελέσματος δεν πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και απείλησαν μόλις δύο φορές στο ματς, στο 10΄ με ένα απευθείας φάουλ του Μπάλλα (απέκρουσε ο Μουζάκης) και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με διαδοχικά σουτ των Π. Τσίγκρηλα και Αντωνιάδη πάνω σε σώματα αμυνόμενων.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Α.Ε. Μυκόνου-Πάτραι 1-0
Πανγυθεατικός-Α.Ο. Πυλίου Κω 1-1
Πανηλειακός-Αιολικός 0-1
Παναργειακός-Αίας Γαστούνης 1-1
Διαβολίτσι-Ερμιονίδα 0-0
Ιάλυσος-ΑΣ Ρόδος 1-1
Πανιώνιος-Φοίνικας Ν. Επιδαύρου 3-1