Γ΄ Εθνική: «Ζωντανός» ο ΠΑΟΒ-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 07-04-2024 | Συντάκτης:

Ο ΠΑΟ Βάρδας έδειξε τον καλό του εαυτό το μεσημέρι της Κυριακής  στο «Γρ. Καλάκος» κόντρα στον Ιάλυσο, για την 30η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής. Μετά από σπουδαία εμφάνιση, νίκησε 2-0 την ομάδα της Ρόδου και με το τρίποντο αυτό έμεινε ζωντανός στη μάχη της παραμονής. Έφτασε τους 40 βαθμούς και σε συνδυασμό με την ήττα της Μυκόνου μείωσε στους 2 βαθμούς την απόσταση από την νησιωτική ομάδα, που βρίσκεται στην 11η θέση, η οποία οδηγεί σε μπαράζ παραμονής.

Όσο για το ματς, η ομάδα του Γιώργου Λαμπρόπουλου μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη, σκόραρε νωρίς, μόλις στο 3ο λεπτό με τον Σπανό και στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου ο Μικελάτος σημείωσε το 2-0 κι έβαλε τις βάσεις της νίκης. Στο β΄ μέρος ο ΠΑΟΒ διαχειρίστηκε ιδανικά το ματς, διαφύλαξε τα μετόπισθεν (η μοναδική μεγάλη φάση από πλευράς Ιάλυσου έγινε στο 89΄) κι έχασε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

ΠΑΟΒ: Μ. Τσεκούρας, Λιόσης (78΄ Κούστα), Κοτσώνης, Παπασπηλιόπουλος, Νιφορόπουλος, Γεωργακόπουλος, Σπανός (49΄ λ.τρ. Θεοφάνης), Μικελάτος (73΄ Μπελιάρντι), Διονυσόπουλος, Πλαστουργός, Κόκας.

Ιάλυσος: Τσιγάρος, Καραγεώργης, Γιώργου, Δωματάς (73΄ Ραπάι), Αθανασίου (73΄ Πιπέρης), Εμπουμπά, Χατζησάββας (64΄ Βλαχάβας), Χατζηνικόλας (46΄ Πελαρδής), Τερζίου (64΄ Χότζα), Ιντρίζι, Πατσίλης.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Α.Ο. Πυλίου Κω-Βύζας Μεγάρων  2-0

ΠΑΟ Βάρδας-Ιάλυσος  2-0

Α.Ε.Ρ. Αφάντου-Μύκονος 2-1
Ελλάς Σύρου-Παναιγιάλειος  3-1

Κόρινθος-Εράνη Φιλιατρών  3-0
Πανελευσινιακός-Αστέρας Βάρης  0-1