Γ΄ Εθνική: Η «Μπάρτσα» των ανατροπών, 3-2 τον Πανελευσινιακό-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 12-11-2023 | Συντάκτης:

Ο ΠΑΟ Βάρδας πέτυχε μια τεράστια ανατροπή στο γήπεδο της Ν.Μανωλάδας απέναντι στον Πανελευσινιακό. Παρότι έχανε στο 48΄ με 0-2 πέτυχε τρία γκολ από το 78΄ και μετά (το τρίτο στις καθυστερήσεις) και πήρε μια μεγάλη νίκη με 3-2, κόντρα σε μια από τις δυνατές ομάδες του 3ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Η ομάδα του Ηλία Φωτόπουλου, όπως και με την Ερμιονίδα, έτσι και σήμερα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, αλλά τα έδωσε όλα για την μεγάλη ανατροπή και πέτυχε έναν ακόμη άθλο.

Ο ΠΑΟΒ στο α΄ ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 29΄ με τον Μπρούνο. Στο 35΄ ο Λαθύρης έχασε πέναλτι να ισοφαρίσει, σε μια φάση όπου προκλήθηκε πανδαιμόνιο και δεκάλεπτη διακοπή του αγώνα αμέσως μετά την απόκρουση του πέναλτι από τον γκολκίπερ του Πανελευσινιακού.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Νταγκουνάκη και από το 70΄ και μετά ο ΠΑΟΒ πίεσε πολύ για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και όχι μόνο ισοφάρισε με γκολ των Πλαστουργού, Μικελάτου στο 78΄ και 87΄ αντίστοιχα, αλλά πέτυχε και το νικητήριο γκολ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, έστω και με την συνδρομή των Ελευσίνιων (αυτογκόλ), από εκτέλεση φάουλ του Μπίσα, πανηγυρίζοντας έξαλλα  μια επική ανατροπή.

ΠΑΟΒ: Βορύλλας, Κοτσώνης, Παπασπηλιόπουλος (80′ Κ. Τσεκούρας), Διονυσόπουλος, Θεοφάνης (46′ Κόκας), Κούστα (46′ Μπίσα), Λιόσης, Μικελάτος, Λαθύρης (69′ Τρομπούκης), Πλαστουργός, Μαστραντωνάκης (67′ Παπαχριστόπουλος).

Πανελευσινιακός: Μουζάκης, Αλεξίου, Νταγκουνάκης, Συριόπουλος, Καψής, Χατζηλάμπρος, Μπρούνο, Τσιάβος (77′ Μάκος), Σάνι, Ερέρα (77′ Φωτόπουλος), Οικονομόπουλος.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Ρόδος-Α.Ε.Ρ. Αφάντου  3-1

ΠΑΟ Βάρδας – Πανελευσινιακός 3-2

Παναργειακός – ΠΑΣ Κόρινθος 1-0

Α.Ο. Πυλίου – Αστέρας Βάρης 1-2

Βύζας Μεγάρων – Α.Ε. Μεσολογγίου 1-0

Ερμιονίδα – Μαρκό 2-3