Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης: Άτυχος ο Τσαρουχάς

Ημερομηνία: 26-06-2024 | Συντάκτης:

Ο 16χρονος Πυργιώτης αθλητής του Π.Σ. Τιτάν Πύργου, Βασίλης Τσαρουχάς, πήρε μέρος την Δευτέρα, ως μέλος της Εθνικής Ελλάδας, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης U17 στο Νόβι Σαντ της Σερβίας, στην κατηγορία των 55 κιλών της ελληνορωμαϊκής πάλης.  Στον πρώτο του αγώνα για την είσοδο στην 8άδα ήταν άτυχος. Ηττήθηκε με 7-3 από τον 17χρονο πολύ καλό Γεωργιανό Γκαμπεντάβα, ο οποίος το 2022 είχε κατακτήσει την 3η θέση στην Ευρώπη.

Ο Τσαρουχάς πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και προηγήθηκε 3-2. Ήταν η δεύτερη συμμετοχή του σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καθώς πέρυσι είχε πάρει μέρος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U15 που διεξήχθη στο Καποσβάρ της Ουγγαρίας και είχε επίσης φτάσει μέχρι τους 16 (11ος). Ο ταλαντούχος Τσαρουχάς είναι 4 σερί χρόνια πρωταθλητής Ελλάδας, αλλά και Βαλκανιονίκης στην κατηγορία του στην ελληνορωμαϊκή πάλη και έχει όλο το μέλλον μπροστά του να φτάσει σε μεγάλες διεθνείς επιτυχίες.