Εθνική Νέων: Πρόκριση στο EURO 2023, με Καλογερόπουλο αρχηγό

Ημερομηνία: 29-03-2023 | Συντάκτης:

Η Εθνική Νέων, με αρχηγό τον Αλέξη Καλογερόπουλο, τον 18χρονο Ανδραβιδαίο αμυντικό του Ολυμπιακού, προκρίθηκε στην τελική φάση του EURO 2023, μετά την νίκη της 1-0 επί της Ιρλανδίας στο Ferrycarrig Park του Wexford. Η Εθνική Νέων  κατέλαβε την πρώτη θέση του 5ου ομίλου στην Elite Round. Η τελική φάση του EURO 2023 θα διεξαχθεί στην Μάλτα στο διάστημα 3-16 Ιουλίου.

Η γαλανόλευκη επιστρέφει σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μετά από το 2015 και θα δώσει συνολικά το “παρών” για 16η φορά.

Στο 41ο λεπτό η κεφαλιά του Γκρέιαν σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μοναστηρλή και στο 44ο λεπτό το σουτ του Τσίκου μπλόκαρε με δυσκολία ο Μέισον. Στο 48ο λεπτό η Εθνική Ομάδα βρήκε το πολυπόθητο γκολ πρόκρισης στην τελική φάση του EURO 2023. Ο Κούτσιας μπήκε από δεξιά στην περιοχή, γύρισε την μπάλα στον επερχόμενο Σμυρλή που με κοντινό πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην Εθνική Ομάδα.

Στη συνέχεια άντεξε την πίεση των Ιρλανδών και το τελικό σφύριγμα του Ολλανδού διαιτητή Βαν Ντερ Έικ έδωσε το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στην γαλανόλευκη αποστολή.

Η κλήρωση των ομίλων της τελικής φάσης θα διεξαχθεί την Τετάρτη 19 Απριλίου στη Βαλέτα, στις 14:00 (ώρα Ελλάδας) και οι πιθανοί αντίπαλοι της Εθνικής είναι οι εξής: Μάλτα, Νορβηγία, Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία, Πολωνία και Ισλανδία.

Ελλάδα (Αν. Θέος): Μοναστηρλής, Τασιούρας (41′ Δεληγιάννης), Καλογερόπουλος, Γεωργιάδης, Κεραμίτσης, Σπυράκος, Τσίκος (46′ Σμυρλής), Συμεωνίδης (64′ Νικολάου), Γκούμας (78′ Κυριόπουλος), Τζίμας (46′ Σταυρόπουλος), Κούτσιας.

Οι προκρίσεις της Εθνικής Νέων σε τελική φάση EURO U19: 2015 (ως διοργανωτές), 2012 (φιναλίστ), 2011, 2008, 2007 (φιναλίστ), 2005, 1999, 1995 (ως διοργανωτές), 1984, 1981, 1978, 1977, 1974, 1971, 1968, 1963.