Εθνική Νέων: Αποκλείστηκε από την συνέχεια του EURO 2023-Τελευταίο ματς με Ισλανδία

Ημερομηνία: 10-07-2023 | Συντάκτης:
XEWKIJA, GOZO, MALTA – JULY 7: Lampros Smyrlis (C) of Greece is challenged by Spain’s Ivan Fresneda (L) during the UEFA European Under-19 Championship 2022/23 Group A match between Greece and Spain at Gozo Stadium, on July 7, 2023, in Xewkija, Gozo, Malta.

Όπως και στον πρώτο της αγώνα στην τελική φάση κόντρα στη Νορβηγία, έτσι και σε αυτόν με την Ισπανία την Παρασκευή, η Εθνική Νέων βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά (0-3 στο 17΄ και 0-4 στο ημίχρονο) και υποτάχθηκε στην ανωτερότητα των «Φούριας Ρόχας». Τελικό σκορ 5-0 για τους Ίβηρες. Και μετά την ισοπαλία 1-1 ανάμεσα σε Νορβηγία και Ισλανδία, η Εθνική Ομάδα έμεινε και μαθηματικά εκτός συνέχειας της διοργάνωσης του U19 EURO 2023.

Ανώτεροι σε όλα τα επίπεδα ήταν οι Ισπανοί, που παρουσίασαν μια εξαιρετική ομάδα, όπως συνηθίζουν εδώ και δεκαετίες στις μικρές ηλικίες. Η Εθνική προσπάθησε όσο μπορούσε, ωστόσο οι αντίπαλοι ήλεγξαν το ματς πιέζοντας από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό!

Ο Ανδραβιδαίος στόπερ του Ολυμπιακού, Αλέξης Καλογερόπουλος, δεν ξεκίνησε βασικός και μπήκε αλλαγή στο ματς στο ημίχρονο, βελτιώνοντας την αμυντική λειτουργία της ομάδας στο β΄ μέρος. Σκόρερ των “Φούριας Ρόχας” ήταν οι Μπαρμπερά (11΄, 45+1΄), Άνχελ (14΄), Παλάθιος (17΄), Κάσας (57΄).

Σήμερα, Δευτέρα, στις 10 το βράδυ, η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει στο τελευταίο παιχνίδι στον όμιλο, την Ισλανδία, η οποία στα δύο πρώτα ματς ηττήθηκε 2-1 από την Ισπανία και έφερε ισοπαλία 1-1 με την Νορβηγία.

Ελλάδα: Μπότης, Καραμήτσης, Δεληγιάννης, Προδρομίτης, Γεωργιάδης, Συμεωνίδης (46΄ Τσίκος), Σταυρόπουλος (46΄ Καλογερόπουλος), Κωττάς (36΄ Νικολάου), Σπυράκος, Τζήμας (86΄ Γκολφίνος), Σμυρλής (74΄ Αποστολάκης).

Ισπανία: Ιριμπάρνε, Βάλε, Καζιρόβσκι, Κάσας, Φρεσνέδα, Ντάνι Πέρεθ (67΄ Γκαρίδο), Παλάθιος (67΄ Πουγιόλ), Άνχελ (67΄ Ντιαό), Γκονθάλο (46΄ Ντάνι Ροντρίγεθ), Μπαρμπερά, Άκομακ (73΄ Ομοροντιόν).