Α1 ΕΣΚΑΗ: Εύκολα ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας στο ηλειακό ντέρμπι-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 25-02-2020 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας νίκησε εύκολα τον Ολυμπιονίκη το βράδυ της Δευτέρας στο Κλειστό της Ήλιδας με 84-61 και παρέμεινε στην κορυφή της Α1 ΕΣΚΑΗ.

Η ομάδα του Βασίλη Νιπεργιάλη, άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ στο β΄ δεκάλεπτο, χτυπώντας εκεί που υπερτερεί, στο χαμηλό ποστ, με τους Μαναβόπουλο, Νικολόπουλο, ενώ στη συνέχεια πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα οι Κάλλης, Συνετός από την περιφέρεια. Έτσι το 24-18 του α΄ δεκαλέπτου έγινε 40-23 στο 17΄, στις αρχές του β΄ ημιχρόνου ο Κιούφης με διαδοχικούς πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στους 22 πόντους (54-32) και από κει και πέρα η διαφορά έφτασε και τους 29 πόντους (77-48), έξι λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Ολυμπιονίκης αγωνίστηκε χωρίς Στούκα, Χατζή, Κωσταρέλλο, ενώ στο β΄ ημίχρονο δεν αγωνίστηκε ο Λαζανάς καθώς ένιωσε ξανά ενοχλήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-28, 71-46, 84-61.

Α.Σ.Σ Αμαλιάδας: Παπαθανασόπουλος 3(1), Παπαγιάννης, Αντωνόπουλος 4, Θεοδωρόπουλος 8(2), Τοπιντζής, Κιούφης 13(3), Συνετός 10(1), Μαναβόπουλος 14, Κάλλης 14, Μαντούβαλος 2, Αγραπιδάκης 4, Νικολόπουλος 9.

Ολυμπιονίκης: Γεωργιόπουλος, Χρονόπουλος 17(1), Μίχος 3(1), Λαμπρόπουλος 11(2), Λαζανάς, Σακελλαρίου 13, Πασσιάς 2, Κωνσταντόπουλος 6(1), Κριτσέλης 9.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Τετάρτη.