Elite League: Ήττα του Κοροίβου στο Σχηματάρι-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 04-03-2023 | Συντάκτης:

Για την 21η αγωνιστική της Elite League, o Κόροιβος ηττήθηκε στο Σχηματάρι από τον πολύ δυνατό στην έδρα του Ερμή (έχει 9 νίκες σε 11 αγώνες) με 86-77.

Η ηλειακή ομάδα υστέρησε στην άμυνα, δέχτηκε 33 πόντους στο α΄ δεκάλεπτο και βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά από το 9ο λεπτό (30-19) και από κει και πέρα δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει στο ματς.

Στο 16΄ το σκορ ήταν 50-28 και το ημίχρονο 55-46. Στο 24΄ ο Κόροιβος μείωσε στους 5 (58-53), ωστόσο οι γηπεδούχοι πήγαν στο +12 στο 30΄ (74-62). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε ξανά στο +19 (86-67) στο 35΄ και κρίθηκε οριστικά το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 55-46, 74-62, 86-77.

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Μπράιαντ 18 (3), Νάκης 3 (1), Ζαρμακούπης 8, Καλημέρης 2, Φιλοξενίδης, Μαργέλης 10 (2), Βασιλόπουλος 16 (4), Μητσιμπόνας 14 (4), Τάταρης 6, Ντράσκοβιτς 9, Βόγγελης.

Κόροιβος (Δελέγκος): Λιούις 12 (1), Νοέας 11 (3), Καμάρας 6, Ερμείδης 2, Σιδηροηλίας 3, Ιατρίδης 7 (1), Μαστόρος 6, Ρουμελιώτης, Μίτροβιτς 24 (5), Βύρλας 6.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Καβάλα (1-19) 21

*Εκκρεμούν οι αναβληθέντες αγώνες Τρίτων-Κόροιβος, Καβάλα-Τρίτων (8/3) και Φ.Ε.Α. Ν.Φ./ Ν.Χ.-Χ. Τρικούπης (8/3) και ο αυριανός Ελευθερούπολη-Αμύντας.