Elite League: «Βύθισε» και την Μύκονο ο Κόροιβος-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 24-02-2024 | Συντάκτης:

Για την 23η αγωνιστική της Elite League o Κόροιβος βύθισε και την Μύκονο στην καυτή σε άλλο ένα παιχνίδι Ήλιδα με σκορ 85-81, την άφησε πίσω του και ισοβαθμεί στην 3η θέση με Ελευθερούπολη, Σχηματάρι και Ηρακλή, με την ομάδα της Καβάλας όμως να έχει ματς λιγότερο.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Το ημίχρονο τελείωσε στην απόλυτη ισορροπία 39-39 με τον Κόροιβο να έχει μόλις 2/10 τρίποντα. Στην γ΄ περίοδο Καλαϊτζάκης, Αλεξάντερ και Πόζογλου κυρίως έδωσαν προβάδισμα 6 πόντων στην ηλειακή ομάδα (61-55) και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κόροιβος προηγήθηκε 78-71, 4.16΄ πριν το τέλος, αλλά η Μύκονος πλησίασε στο καλάθι 78-76, 1.48΄ πριν τη λήξη με τρίποντο του Βοϊτσιεχόβσκι και καλάθι του Καμάρα. Στον εναπομείναντα χρόνο οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα έμειναν ψύχραιμοι και με 2/2 βολές του Αλεξάντερ, στα 7΄΄ πριν το τέλος έγινε το 82-78 και «κλείδωσε» η νίκη της ηλειακής ομάδας, που ήταν η 10η στην Ήλιδα και η 14η συνολικά.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 39-39, 61-55, 85-81.

Κόροιβος (Λιόγας): Κουξχάουσεν 13 (1), Νοέας 3 (1), Ναυπλιώτης 2, Γεωργαλάς 6, Καρράς 13, Αλεξάντερ 17 (2), Δερμιτζάκης 2, Καλαϊτζάκης 19 (2), Πόζογλου 7, Καραγεωργίου 3 (1).

Μύκονος (Σκαραφίγκας): Πένο 11 (1), Καψαλός 6 (2), Καμάρας 27 (3), Σπυρόπουλος 2, Σταυρακούκας 10, Βοϊτσιεχόβσκι 6 (1), Ευστρατίου 19.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Κόροιβος -Μύκονος 85-81

Ερμής Σχηματαρίου-Ψυχικό 70-63

Μεγαρίδα-Πανιώνιος 76-53

Αίας Ευόσμου-Ηρακλής 71-89

Πανερυθραϊκός-Αμύντας 87-79