Elite League: Στην παράταση ο Κόροιβος πέρασε από τον Εύοσμο-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 17-02-2024 | Συντάκτης:
ELITE LEAGUE 2023-2024 / ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ – ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ (ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ / ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ)

Για την 22η αγωνιστική της Elite League o Κόροιβος νίκησε στην παράταση τον Αίαντα στον Εύοσμο με 89-91 κι έφτασε τις 13 νίκες στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα βρέθηκε να χάνει με 7 πόντους (83-76) 2.23΄ πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας, αλλά με καλές άμυνες και πολλά κλεψίματα, αλλά κι ένα φόλοου του Γεωργαλά στα 10΄΄ πριν το τέλος, έστειλε το ματς στην παράταση (85-85).

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ετιέν ισοφάρισε 89-89, 1.34΄ πριν το τέλος, ο Αλεξάντερ με 2/2 βολές έκανε το 89-91, 1.20΄ πριν τη λήξη, ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν, κλέψιμο του Γεωργαλά και φάουλ στον Αλεξάντερ στα 9.8΄΄, ο οποίος όμως έχασε και τις δύο βολές! Στην τελευταία επίθεση ο Πετράκης ήταν άστοχος σε τρίποντο υπό πίεση και ο Κόροιβος πήρε την πολυπόθητη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 27-27, 46-41, 63-64, 85-85 (κ.α.), 89-91 (παρ.).

Αίας Ευόσμου (Μπούτσκος): Ετιέν 28(5), Βίκτορ 23, Κωνσταντινίδης 11(2), Παπαδόπουλος 2, Ναούμης 5(1), Πετράκης 3(1), Πετανίδης 2, Γαρέζος 12(2), Μαλέλης 3(1).

Κόροιβος (Λιόγας): Κουξχάουσεν 3(1), Νοέας, Γεωργαλάς 7, Καρράς 4, Αλεξάντερ 24(5), Δερμιτζάκης 12(4),  Καλαϊτζάκης 12(1), Πόζογλου 12(1), Καραγεωργίου 16(1).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Ψυχικό-Πανερυθραϊκός 80-75
Έσπερος Λαμίας-Μίλωνας 72-68
Αμύντας-Μεγαρίδα 69-72
Δόξα Λευκάδας-Μύκονος 84-83
Αίας Ευόσμου-Κόροιβος 89-91 (κ.α.85-85)