Elite League: «Ροπαλιά» Κοροίβου στον Ηρακλή και κορυφή ξανά-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 25-11-2023 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος νίκησε εύκολα στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Elite League τον Ηρακλή με 82-71 στο Κλειστό της Ήλιδας και πάτησε ξανά κορυφή στην βαθμολογία, εκεί όπου ισοβαθμεί με άλλες πέντε ομάδες. Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση. Πήρε διψήφια διαφορά από το 5ο κιόλας λεπτό (15-4) ευστοχώντας σε 4 τρίποντα και στην β΄ περίοδο έφτασε στο +15 (35-20 στο 16΄). Στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 13 και στο γ΄ δεκάλεπτο έφτασε στο +23 (56-33 στο 26΄)  με γκολ-φάουλ του νέου μεταγραφικού αποκτήματος, του Αμερικανού γκαρντ, Τάι-Σον Αλεξάντερ.

Στο δ΄ δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και τους 27 πόντους (72-45 στο 33΄) με τον Κουξχάουσεν να είναι ασταμάτητος από τα 6.75μ. (πέτυχε 6 τρίποντα συνολικά).

Ο Αλεξάντερ ήταν πολύ καλός στο β΄ ημίχρονο, αφότου άρχισε να προσαρμόζεται δηλαδή, και είχε 8 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 25 λεπτά συμμετοχής, δείχνοντας πως θα βοηθήσει πολύ στη συνέχεια.

Στα αξιοσημείωτα ότι το παιχνίδι ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση λόγω του ότι έσταζε η οροφή του Κλειστού από την βροχόπτωση, ενώ για τον ίδιο λόγο διεκόπη 3 φορές στο β΄ ημίχρονο!

Ο Τάι-Σον Αλεξάντερ έκανε ντεμπούτο με την φανέλα του Κοροίβου.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 38-25, 63-43, 82-71.

Κόροιβος (Λιόγας): Κουξχάουσεν 29 (6), Ναυπλιώτης 6 (2), Νοέας 4, Καρράς 10, Δερμιτζάκης 6 (2), Κινινής, Καλαϊτζάκης 8 (2), Ράλλης, Πόζογλου 4, Καραγεωργίου 4, Αλεξάντερ 8 (1), Τσίπας 3 (1).

Ηρακλής (Γιαπλές): Τόμπσον 11 (3), Σοκ 15 (4), Αλτίνης, Πουλιανίτης, Πράπας, Ταχυρίδης 3, Μερμίγκης 2, Ζορμπάς 12, Μαλέσεβιτς 14, Σαρικόπουλος 6, Μαστρογιαννόπουλος 8 (2).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Κόροιβος-Ηρακλής 82-71

Πανερυθραϊκός-Πανιώνιος 69-81

Μίλωνας-Ψυχικό 77-76

Χαρ. Τρικούπης-Ελευθερούπολη 68-83

Ερμής Σχηματαρίου-Αμύντας 79-78