Εlite League: Πέρασε εντυπωσιακά από το Σχηματάρι ο Κόροιβος

Ημερομηνία: 20-10-2024 | Συντάκτης:
ELITE LEAGUE 2024-2025 / ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ – ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ (ΚΩΣΤΑΣ ΜΟΥΝΤΡΙΧΑΣ / EUROKINISSI)

Ο Κόροιβος για την 4η αγωνιστική της Elite League άλωσε την έδρα του αήττητου μέχρι το Σάββατο Ερμή Σχηματαρίου του Νίκου Οικονόμου με το εντυπωσιακό σκορ 64-89 κι έκανε το 3 στα 4 στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου έπαιξε δυνατή άμυνα, κράτησε τον Ερμή στους 33 πόντους στο α΄ ημίχρονο, όπου ξέφυγε με 9 (33-42) και στο β΄ μέρος καθάρισε την υπόθεση νίκη στο 35΄ όταν έφτασε στο +17 (59-76), συνεχίζοντας να παίζει εκπληκτική άμυνα και έχοντας ευστοχία στην επίθεση. Πέντε παίκτες ήταν διψήφιοι (Γκλάσπερ, Καλαϊτζάκης, Ευσταθιάδης, Αρνόκουρος και Σωτηρίου) με τον Αμερικανό να σταματά στους 27 πόντους, τους 20 εξ αυτών στο β΄ ημίχρονο!

Μετά τη λήξη του αγώνα οι παίκτες του Κοροίβου αποθεώθηκαν από τους φιλάθλους της ομάδας που ταξίδεψαν στο Σχηματάρι.

Τα δεκάλεπτα: 10-18,33-42,53-64,65-89.

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Νότερμαν 5, Ετζιάκα, Τουτζιαράκης 12, Ζερβός 3 (1), Κωστόπουλος 11, Μαλέλης 7 (1), Μητσιμπόνας 5 (1), Δημητριάδης 3 (1), Οικονομόπουλος, Τζόλος 5, Γουέσλεϊ 12, Σάμαρτζιτς 2

Κόροιβος (Μιχελάκος): Γκλάσπερ 27 (4), Μάγερς 6, Ζαραϊδώνης, Σωτηρίου 13 (1), Παρασκευόπουλος, Καλαϊτζάκης 12 (2), Λεμπέσης, Ράλλης 2, Αρνόκουρος 12, Βουλγαρόπουλος 4, Ευσταθιάδης 13 (1), Κατοχιανός, Ράλλης.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Φωτο: Ε.Ο.Κ.-eliteleague.gr