Elite League: «Κάρφωσε» τον Χ. Τρικούπη ο Κόροιβος-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 28-10-2023 | Συντάκτης:

Για την 5η αγωνιστική της Elite League ο Κόροιβος νίκησε εύκολα τον Χαρ. Τρικούπη στο Κλειστό της Ήλιδας με σκορ 80-61, με «όπλο» σε άλλο ένα ματς την σκληρή του άμυνα. Νίκησε άνετα και μάλιστα χωρίς τον βασικό του άσο, τον Αμερικανό Καχίμ Ράνσομ, που είναι τραυματίας.

Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα προηγήθηκε 24-8 στην α΄ περίοδο και από τότε η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 8 πόντους (35-27 στο 17΄). Απεναντίας, ξεπέρασε τους 20 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο (77-56) στο 38΄ προσφέροντας και θέαμα, και ο Κόροιβος αποθεώθηκε από τους 500 και πλέον φιλάθλους που ήρθαν στο Κλειστό για να στηρίξουν οικονομικά και τον αγώνα του 4χρονου Κωνσταντίνου.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 40-29, 61-47, 80-61.

Κόροιβος (Λιόγας): Κουξχάουσεν 24 (4), Ναυπλιώτης, Νοέας 4, Καρράς 12, Δερμιτζάκης 9 (1), Καλαϊτζάκης 20 (3), Πόζογλου 9 (1), Καραγεωργίου 2, Τσίπας,  Κινινής.

Χαρ. Τρικούπης (Μούτσιος): Γκλάσπερ 9 (1), Τσουμάνης 9 (1), Τσουργιάννης 5 (1), Τόλα, Μολφέτας 12 (2), Στράτος, Σάμαρτζιτς 11 (1), Σταματογιάννης 12 (2), Νάνος, Ζαρκαδούλας 3 (1).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Κόροιβος -Χαρ. Τρικούπης 80-61

Παπάγου-Ψυχικό 74-63

Ερμής Σχηματ.-Ηρακλής 83-63

Μύκονος-Αμύντας 69-62

Δόξα Λευκάδας-Πανιώνιος 90-70