Elite League: Ήττα του Κοροίβου στην Ήλιδα και 6η θέση-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 30-03-2024 | Συντάκτης:
ELITE LEAGUE 2023-2024 / ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ ΑΣ (ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΥΡΟΥΝΗΣ / ILIALIVE.GR)

Ο Κόροιβος για την προτελευταία αγωνιστική της Elite League ηττήθηκε στην Ήλιδα από τον Πανερυθραϊκό με 61-62 και παρέμεινε στην 6η θέση της βαθμολογίας και εκεί θα τερματίσει ανεξαρτήτως αποτελέσματος την τελευταία αγωνιστική, που παίζει στο Ψυχικό. Και θα περιμένει να δει ποιος θα τερματίσει στην 3η θέση, τον οποίο θα αντιμετωπίσει στα πλέι-οφ με μειονέκτημα έδρας.

Η ηλειακή ομάδα μετά από ένα πολύ καλό ξεκίνημα (20-8), ήταν άστοχη στη συνέχεια, ο Πανερυθραϊκός μείωσε και το ημίχρονο τελείωσε 34-28. Στην γ΄ περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν 40-43, ο Κόροιβος πέρασε ξανά μπροστά και το 30λεπτο συμπληρώθηκε με σκορ 48-46. Το τελευταίο δεκάλεπτο πήγε πόντο-πόντο, ο Καρράς έκανε το 58-57 και ο Κουρουπάκης με 4 συνεχόμενους πόντους το 58-61 για τον Πανερυθραϊκό, 1.57΄ πριν τη λήξη. Ο Αλεξάντερ ισοφάρισε 61-61 με τρίποντο  στα 51΄΄ πριν το φινάλε, ο Σαμοντούροβ με 1/2 βολές στα 29΄΄ έκανε το 61-62, αλλά στην επόμενη επίθεση ο Αλεξάντερ αστόχησε υπό πίεση και η νίκη εν τέλει πήγε στην αθηναϊκή ομάδα με σκορ 61-62.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κουξχάουσεν αγωνίστηκε μόλις 25 δευτερόλεπτα, λόγω του κανονισμού με το χρονικό όριο συμμετοχής των ξένων παικτών ανά γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 34-28, 48-46, 61-62.

Κόροιβος (Λιόγας): Κουξχάουζεν, Ναυπλιώτης 9, Νοέας 2, Γεωργαλάς 4, Καρράς 10, Αλεξάντερ 9 (1), Δερμιτζάκης 8, Καλαϊτζάκης 5 (1), Ράλλης, Πόζογλου 12 (2), Καραγεωργίου 1, Τσίπας 1.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Τσρνιτς, Νικολαΐδης 7 (1), Καλλιανιώτης, Κουφόπουλος 5, Ιωαννίδης, Τσουργιάννης, Μπρούερ 7 (1), Μπαζίνας, Σαμοντούροβ 7, Κουρουπάκης 13, Αθηναίου 23 (4).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Ηρακλής-Πανιώνιος 74-84

Ερμής Σχηματαρίου-Μεγαρίδα 77-86

Έσπερος Λαμίας-Αμύντας  93-86 (παρ.)

Κόροιβος-Πανερυθραϊκός 61-62

Αίας Ευόσμου-Δόξα Λευκάδας 88-83