Elite League: Επέστρεψε στις νίκες ο Κόροιβος κόντρα στον Παπάγου-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 25-03-2023 | Συντάκτης:

O Κόροιβος νίκησε τον Παπάγο στην Ήλιδα με 92-76 για την 24η αγωνιστική της Elite League και κάλυψε και την διαφορά της ήττας του α΄ γύρου (είχε χάσει με 8 πόντους). Έτσι, έπιασε στην βαθμολογία τον Παπάγο (14 νίκες-10 ήττες) και υπερτερεί στην ισοβαθμία, ενώ έμεινε και εντός της πρώτης 8άδας.

Η ηλειακή ομάδα που παρατάχθηκε ξανά χωρίς τον Μαστόρο που έχει τεθεί νοκ-άουτ από τραυματισμό στο χέρι, προηγήθηκε 27-17 στο α΄ δεκάλεπτο, αλλά στη β΄ περίοδο η αθηναϊκή ομάδα με επιμέρους σκορ 16-2 στο τελευταίο τετράλεπτο προσπέρασε 39-37 στο ημίχρονο.

Στη γ΄ περίοδο ο Κόροιβος πήγε στο +9 (57-48) στο 26΄, ωστόσο στις αρχές του δ΄ δεκαλέπτου ο Παπάγος μείωσε στον πόντο 61-60. Στη συνέχεια, όμως, ο Κόροιβος με επιμέρους σκορ 18-6 σε 4 λεπτά έφτασε στο +13 (79-66), 6.01΄ πριν το τέλος και από κει και πέρα διατήρησε διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 37-39, 61-58, 92-76.

Κόροιβος (Δελέγκος): Λιούις 17(1), Νοέας 5, Καμάρας 10, Ερμείδης 4, Σιδηροηλίας, Ιατρίδης 13, Ρουμελιώτης 11(3), Μίτροβιτς 20(3), Βύρλας 12.

Παπάγου (Κουρής): Γιοβάνης, Γεωργοπαπαδάκος 3(1), Σανδραμάνης 6, Κόης 7(1), Σολωμός 2, Καρούζος 7(1), Μπέλη 9(1), Τζουγκαράκης 17, Καρακώστας 6(1), Μπαλός 2, Πίτερσον 17(1).