Elite League: Διέλυσε το Σχηματάρι ο Κόροιβος-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 13-01-2024 | Συντάκτης:

Στο εναρκτήριο παιχνίδι του β΄ γύρου της Elite League o Κόροιβος ήταν εντυπωσιακός και διέλυσε τον Ερμή Σχηματαρίου στην Ήλιδα με 87-69. Έφτασε έτσι τις 10 νίκες σε 16 αγώνες στο πρωτάθλημα, αφήνοντας πίσω του το σημερινό του αντίπαλο και μάλιστα έκανε το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια σε περίπτωση που οι δύο ομάδες βρεθούν αντιμέτωπες στα πλέι-οφ.

Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα από το 4ο λεπτό και μετά πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε! Το 3-6 στο 3΄ έγινε 13-6 στο 6΄ με καλάθια των Κουξχάουσεν, Αλεξάντερ, Καρρά και το α΄ δεκάλεπτο τελείωσε 23-12 με τρίποντο του Νοέα στην εκπνοή. Στην β΄ περίοδο ο Κόροιβος έφτασε στο +18 (34-16) στο 14΄ και στο ημίχρονο η ηλειακή ομάδα είχε βάλει ήδη τις βάσεις της νίκης με 19 πόντους διαφορά  (48-29).

Στο γ΄ δεκάλεπτο ο Κόροιβος ευστόχησε σε 5 τρίποντα με Αλεξάντερ, Κουξχάουσεν και Πόζογλου κι έφτασε στο +22 αρχικά (64-42) και στο +25 (72-47) στο 29΄ και το ματς είχε ήδη κριθεί. Στο τελευταίο δεκάλεπτο με τρίποντο του Αλεξάντερ και δίποντο  του Νοέα η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, στο +26 (81-55), 6 λεπτά πριν το τέλος και το φινάλε είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 48-29, 72-49, 87-69.

Κόροιβος (Λιόγας): Κουξχάουζεν 20 (3), Νοέας 13 (2), Γεωργαλάς 7, Καρράς 9, Αλεξάντερ 17 (3), Δερμιτζάκης 3 (1), Κινινής, Καλαϊτζάκης 5 (1), Ράλλης, Πόζογλου 11 (2), Καραγεωργίου 2, Τσίπας.

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Μπράιαντ 12 (1), Γράβας 10, Ιωάννου 3 (1), Κωστόπουλος, Μούντριχας, Αγγελή 7, Μαργέλης 4, Ουγκοτσούκου 12, Γερομιχαλός 17 (2), Μητσιμπόνας 4.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Κόροιβος – Ερμής Σχηματαρίου  87-69

Ελευθερούπολη – Πανιώνιος  84-72

Α.Ε. Ψυχικού – Αμύντας  72-64

Ηρακλής – Α.Ο. Μυκόνου  84-68

Αίας Ευόσμου – Παπάγου 90-73