Elite League: Άνετη η πέμπτη νίκη για τον Κόροιβο-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 11-11-2023 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος κέρδισε εύκολα τον ουραγό Αίαντα Ευόσμου στο Κλειστό της Ήλιδας με 90-72 και αυτή ήταν η πέμπτη νίκη του σε επτά αγώνες στο πρωτάθλημα της Elite League, και παρέμεινε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα έκανε εκπληκτικό α΄ ημίχρονο, όπου με 10/18 τρίποντα (4/6 από τον Κουξχάουσεν), πήρε προβάδισμα 19 πόντων (51-32).

Στο β΄ ημίχρονο δεν απειλήθηκε, με τον Αίαντα να μειώνει μέχρι τους 12 πόντους (75-63), 5.12 πριν το φινάλε. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Κόροιβος έφτασε ξανά στο +18 (83-65), 2.06 πριν το τέλος, εξασφαλίζοντας εύκολα την νίκη. «Πολυβόλο» ο Κουξχάουσεν με 30 πόντους και το εντυπωσιακό 6/8 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 51-32, 69-53, 90-72.

Κόροιβος (Λιόγας): Κουξχάουσεν 30 (6), Ναυπλιώτης 3 (1), Νοέας, Καρράς 15, Δερμιτζάκης 11 (3), Καλαϊτζάκης 16 (4), Πόζογλου 10 (1), Καραγεωργίου 1, Ράνσομ 4.

Αίας Ευόσμου (Γαλάνης): Βίκτορ 20, Κωνσταντινίδης 12 (2), Παπαδόπουλος 4, Ναούμης 3 (1), Πετράκης, Χαβαλές, Πετανίδης 2, Γαρέζος 8 (2), Σπυριδονίδης 16, Αγγελόπουλος 7 (1).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.