Brazilian Jiu-Jitsu/National Pro: Σάρωσαν τα μετάλλια

Ημερομηνία: 01-11-2017 | Συντάκτης:

Δύο χρυσά η Ζαρκάδη, ασημένιο ο Τζαβάρας, χάλκινο ο Κοντούλης

Δυναμική ήταν η παρουσία των Ηλείων αθλητών του Μπραζίλιαν Ζίου Ζίτσου, στο Διεθνές Τουρνουά «National Pro» που διεξήχθη την Κυριακή στην Αθήνα. Η Νικολέττα Ζαρκάδη από τον Πύργο, η οποία ανήκει στην ομάδα Αlliance Greece, κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια, ένα στην κατηγορία της, στα -62 κιλά (κέρδισε 2 αγώνες) κι ένα στην open (επικράτησε σε 3 αγώνες). Έτσι, πήρε την πρόκριση για το Γκραντ Σλαμ του Λονδίνου, που θα διεξαχθεί τον Μάρτιο.

Άλλα δύο μετάλλια

Ο Γιώργος Τζαβάρας του Ολυμπιονίκη  Gracie Barra κατέκτησε τη δεύτερη θέση και πήρε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία του (Βlue master -85kg), ενώ στάθηκε άτυχος στον ημιτελικό με έναν τραυματισμό και δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει όπως ήθελε στον τελικό. Τέλος, ο Λέανδρος Κοντούλης, επίσης από την Αρχ. Ολυμπία, που ανήκει και αυτός στη ομάδα Gracie Barra, πήρε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία Blue master -77kg. Σπουδαίες διακρίσεις για τους τρεις Ηλείους αθλητές του Μπραζίλιαν Ζίου Ζίτσου, μιας ιδιαίτερης πολεμικής τέχνης που διαδίδεται ταχέως και στην Ελλάδα.