Basket League: Κόροιβος-Παναθηναϊκός 49-86

Ημερομηνία: 05-05-2018 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος πάλεψε όσο μπορούσε κόντρα στον πανίσχυρο Παναθηναϊκό και γνώρισε την ήττα, φυσιολογικά, με 49-86. Το θετικό είναι ότι ηττήθηκαν σήμερα τόσο ο Φάρος όσο και ο Πανιώνιος από Λαύριο και Άρη αντίστοιχα και η ηλειακή ομάδα αισιοδοξεί πως στις τελευταίες δύο αγωνιστικές θα πετύχει την παραμονή στη Basket League.

Ο Κόροιβος ξεκίνησε με 7 πόντους του Ντε Κόζι (7-9 στο 4΄) αλλά με το δεύτερο τρίποντο του Σίνγκλετον έγινε το 7-12 στο 5΄. Με καλάθι του Όγκαστ και τρίποντο του Ρίβερς ο Παναθηναϊκός πήγε στο +10 (10-20), 3.30 πριν το τέλος της α΄ περιόδου. Η διαφορά έφτασε και τους 16 πόντους (10-26) στο 8ο λεπτό, με τον Κόροιβο να μην μπορεί να βρει το δρόμο προς το καλάθι (5/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα στην α΄ περίοδο). Με καλάθι του Ντε Κόζι, η α΄ περίοδος έληξε 14-26.

Με την έναρξη του β΄ δεκαλέπτου, ο Λεκαβίτσιους ευστόχησε σε τρίποντο και η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους (14-29). «Σαχπα» και Ντε Κόζι μείωσαν στους 10 (19-29), αλλά το 2ο φάουλ του Ντε Κόζι, που στο 12ο λεπτό είχε ήδη 11 πόντους, ανάγκασε τον Καλαμπάκο να τον αντικαταστήσει (2 είχε και ο Κάρσον από το 7ο λεπτό)! Με 1/2 βολές του Μήτογλου έγινε το 25-40 στο 15΄, ενώ ξανά ο Μήτογλου με τρίποντο έκανε το +18 (25-43). Στο τελευταίο δίλεπτο οι κυανόλευκοι μείωσαν στους 12 (33-45) με καλάθια του Κάρσον, που είχε επιστρέψει στο παιχνίδι και το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με λέι-απ του Βουγιούκα, 33-47.

Ξέφυγε ο ΠΑΟ από το 25΄ και μετά

Στις αρχές της γ΄ περιόδου, ο Κόροιβος συνέχισε να είναι μαχητικός, έπαιξε καλή άμυνα και αν ήταν πιο προσεχτικός στην επίθεση θα μπορούσε να μειώσει και κάτω από τους 10 πόντους. Ο Κεμπ, στο καλύτερό του παιχνίδι από τότε που ήρθε στην Αμαλιάδα, μείωσε στους 11 (38-49) στο 24΄ αλλά από κει και πέρα ο Κόροιβος κόλλησε επιθετικά και ο ΠΑΟ ξέφυγε στο σκορ. Με καλάθια του Όγκαστ η διαφορά πήγε στους 17 (38-55) και με τρίποντο του Λοτζέσκι και καλάθι του Λεκαβίτσιους έγινε το 38-60 στο 27΄ (σερί 0-11). Ο Όγκαστ έφτασε τη διαφορά στους 25 πόντους για τους πράσινους (41-66) και ο Κάρσον έκανε το 43-66 που ήταν και το σκορ της γ΄ περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ντίνος Καλαμπάκος έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους νεαρούς Ανδρέα Μπεκρή, Αλέξη Κάτζο. Το πράσινο προβάδισμα παρέμεινε πάνω από τους 20 πόντους και στο τελευταίο δίλεπτο ξεπέρασε τους 30, για το τελικό 49-86.

Επόμενο παιχνίδι για τους κυανόλευκους, την προσεχή Τετάρτη με την Κύμη στη Χαλκίδα.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 33-47, 43-66, 49-86.

Κόροιβος: ΝτεΚόζι 12, Κάρσον 15 (1), Λάνκφορντ 3, Μιλεντίγιεβιτς, Κεμπ 5, Πόσλι 2, Σαχπατζίδης 5, Σκουλίδας, Σπυριδονίδης 2, Κάτζος, Μπεκρής 3 (1), Χάινς 2.

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 9 (2), Λεκαβίτσιους 9 (1), Όγκαστ 11, Καλάθης 8, Αντετοκούνμπο 4, Ρίβερς 7 (1), Ντένμον, Γκιστ 7, Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 6, Λοτζέσκι 9 (1), Μήτογλου 12 (2).