Β΄ ΕΣΚΑΗ: Ήττα του Αιγέα στην πρεμιέρα των πλέι-οφ

Ημερομηνία: 09-04-2019 | Συντάκτης:

Ο Αιγέας Γαστούνης ηττήθηκε το Σάββατο στον πρώτο αγώνα των πλέι-οφ της Β΄ ΕΣΚΑΗ από τα Αστέρια Αχαΐας, στο Κλειστό της Αχαγιάς, με 76-48. Η ομάδα του Λάμπη Τεκερλέκη δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και δεν κατάφερε να κοντράρει τη δυνατή ομάδα των Αστεριών, που είναι αήττητη φέτος με 17 νίκες σε ισάριθμους αγώνες!  Ο Αιγέας έχανε 6 πόντους στο α΄ δεκάλεπτο, αλλά στη β΄ περίοδο δέχτηκε 25 πόντους, σκόραρε 12 και τα Αστέρια ξέφυγαν με 19 πόντους, εξασφαλίζοντας από νωρίς τη νίκη. Γιατράς και Καραθανάσης καθοδήγησαν- κατά βάση- την ομάδα επιθετικά, καθώς σκόραραν μαζί τους 29 από τους 48 πόντους των «μελανόλευκων».  Επόμενος αντίπαλος για τον Αιγέα, η Αγυιά, το προσεχές Σάββατο, στις 8μ.μ., στη Γαστούνη.

Τα δεκάλεπτα:  18-12, 43-24, 65-36, 76-48.

Αστέρια:  Αναστασόπουλος 25 (3), Ζαμπετας 2,  Τσομανης 8,  Κωνσταντινόπουλος 17,  Λινάρδος,  Κατσίδης 3(1), Σώκος,  Σέρμπος 6(1), Αζαριάς 13(2).

Αιγέας: Βισβάρδης,  Μάλλιαρης 5, Καραβίδας,  Γιατράς 18 (3), Καραθανάσης 11(1),  Φραγκανδρέας 6, Τουρίκης 3(1),  Γιαρικάνης,  Κορδοπάτης 3, Ράλλης,  Πετρόπουλος 2.