Α΄ Κατηγορία: Νίκες για Ξενοφώντα, Αστέρα, ισοπαλίες σε Ανδραβίδα, Βάρδα- Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 06-10-2024 | Συντάκτης:

Ο Ξενοφών ξεκίνησε με το δεξί το φετινό πρωτάθλημα της Α΄ PLAYSPORTS Κατηγορίας. Νίκησε σήμερα 2-0 στο γειτονικό ντέρμπι τον Α.Ο. Μακρισίων, ανεβάζοντας στροφές στο β΄ ημίχρονο και σκοράροντας στο 61΄ με τον 15χρονο Θοδωρή Δρακόπουλο από σέντρα του Αρβανίτη από δεξιά και στο 89΄ με πέναλτι του Σκοζάι, που κέρδισε ο ίδιος. Ο Α.Ο.Μ. στάθηκε καλά στο α΄ μέρος, ενώ έχασε καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 75΄ με τον Γαλανόπουλο.

O Αστέρας Αμαλιάδας κέρδισε με σκορ 2-4 στο Σκουροχώρι έχοντας πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Τσίγκρηλα που πέτυχε χατ-τρικ. Η ομάδα του Θοδωρή Ανδριόπουλου προηγήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό με κεφαλιά του Τσίγκρηλα από σέντρα του Μπατζακόπουλου. Στο 55΄ ο Τσίγκρηλας με ατομική ενέργεια έγραψε το 0-2 και στο 60΄ ο Ρούνης σούταρε έξω από την περιοχή κι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-3.  Στο 75΄ ο Μάζης κέρδισε πέναλτι από τον Κυριαζή, το εκτέλεσε ο ίδιος, μειώνοντας σε 1-3 και στο 80΄ ξανά ο Τσίγκρηλας από ασίστ του Ρούνη σημείωσε το 1-4. Στο 85΄ ο Μάζης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-4.

ΠΑΟ Βάρδας και Αίας Γαστούνης αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1 στο «Γρ. Καλάκος». Στην επανάληψη οι δυο ομάδες σκόραραν από την άσπρη βούλα και διαμορφώθηκε το σκορ. Αρχικά στο 68΄ ο Γκίνης ανέτρεψε τον Ανδριακόπουλο και το πέναλτι εκτέλεσε ο Κοκκίνης κάνοντας το 1-0. Στο 72΄ ο Τσουκαλάς κέρδισε πέναλτι από τον Μανθόπουλο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπουρούκης κι έφερε το ματς στα ίσα. Στο 94΄ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Τσίτσος από πλευράς Αίαντα.

Στο εναρκτήριο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής, το Σάββατο, η Δόξα Ν. Μανωλάδας απέσπασε ισοπαλία (3-3) στην Ανδραβίδα με αντίπαλο την Δάφνη, ενώ έχανε με 2-0 στο ημίχρονο και 3-1 στο 68΄ κι αγωνιζόταν από το 68΄ με δέκα παίκτες. Στο 22΄ ο Καλογερόπουλος έκανε τη σέντρα και ο Γεωργιόπουλος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 44΄ ο Δουλαβέρης σημείωσε το 2-0.

Στην επανάληψη η Δόξα στο 60΄ μείωσε σε 2-1 με σουτ του Βασιλόπουλου. Στο 68΄ η Δάφνη κέρδισε πέναλτι και αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Ορλώφ σε ανατροπή του Γεωργιόπουλου και ο Καλογερόπουλος από την άσπρη βούλα έγραψε το 3-1. Η Δόξα παρά το αριθμητικό μειονέκτημα έφερε το ματς στα ίσα. Αρχικά στο 76΄ ο Μηλαδόπουλος με κεφαλιά μείωσε σε 3-2 και στο 83΄ από κόρνερ του Κυριαζόπουλου ο Πυρρής ισοφάρισε 3-3.

Στο 88΄ ο Σαλομπεχάι πήρε και αυτός την άγουσα για τα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Δόξα έμεινε με 9 παίκτες.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ απ’ όλα τα ματς στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Δάφνη-Δόξα Ν.Μ.  3-3

ΠΑΟ Βάρδας-Αίας  1-1

Λ. Αστέρας-Αστέρας Αμαλ. 2-4

Ξενοφών-Μακρίσια  2-0