Αραχωβίτικα-Βαρθολομιό 52-75: Έδειξε τα… δόντια του

Ημερομηνία: 09-10-2024 | Συντάκτης:

Το Βαρθολομιό πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από την έδρα των Αραχωβίτικων στην πρεμιέρα της Α1 ΕΣΚΑΗ

Η Α.Ε. Βαρθολομιού ήταν εντυπωσιακή στην πρεμιέρα της Α1 ΕΣΚΑΗ, το βράδυ της Δευτέρας. Νίκησε με εμφατικό σκορ 52-75 τα Αραχωβίτικα στο «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας κι έδειξε εξαρχής πως… δεν αστειεύεται και θέλει διακαώς το πρωτάθλημα και την άνοδο στη Γ΄ Εθνική για πρώτη φορά στην ιστορία της. Η ομάδα του Σάκη Καρύδα πήρε από το α΄ δεκάλεπτο μια διαφορά 6 πόντων και στη β΄ περίοδο έφτασε και στο +12 για να λήξει το ημίχρονο με 29-39. Στο γ΄ δεκάλεπτο το προβάδισμα της ηλειακής ομάδας έφτασε τους 18 πόντους, αλλά τα Αραχωβίτικα μείωσαν στους 10 (43-53) στο 30΄. Στην τελευταία περίοδο η Α.Ε.Β. πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε ξανά πίσω της. Από το 33΄ και μετά είχε σταθερά μια διαφορά κοντά στους 20 πόντους κι έφτασε στη νίκη με +23 (52-75).

Ο Πέτρος Νοέας έκανε την διαφορά στο «ζωγραφιστό» πετυχαίνοντας 23 πόντους κι άλλους 18 πρόσθεσε ο «μπομπέρ» Γιάννης Ντούλες. Διψήφιος ήταν και ο Άρης  Συνετός, το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα της Α.Ε.Β., με 12 πόντους. Δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Κορακιανίτης, Παπαγιάννης και ο Αγραπιδάκης, αλλά η Α.Ε.Β. φέτος έχει βάθος στο ρόστερ.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Σάκη Καρύδα η Ε.Α.Π. στο Κλειστό της Γαστούνης, την ερχόμενη Δευτέρα στις 7μ.μ..

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 29-39, 43-53, 52-75.

Αραχωβίτικα (Δ. Τουβάκης): Τουλάτος 7 (1), Μπαρδάκης 1, Μάγκος 5 (1), Ι. Μελετίου, Λ. Μπόγρης 6, Κ. Μελετίου 6, Δημόπουλος 6 (2), Κοντογιάννης 6, Γ. Μπόγρης 15, Τσιμπούκης.

Α.Ε. Βαρθολομιού (Καρύδας): Ντούλες 18 (4), Τόκας 1, Συνετός 12 (1), Μπεκρής 5, Δίπλαρος 6, Σκούτας 1, Ρούνης 9 (2), Νοέας 23, Καστελιώτης, Παπανδρικόπουλος, Νικολάκης.