Αραχωβίτικα-Α.Ε.Β. 89-79: Λύγισε με 6 παίκτες η Α.Ε. Βαρθολομιού

Ημερομηνία: 14-06-2024 | Συντάκτης:

Η Α.Ε. Βαρθολομιού παρατάχθηκε με πολλές απουσίες το βράδυ της Τετάρτης στο «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας κόντρα στα Αραχωβίτικα, στον νοκ-άουτ ημιτελικό του Κυπέλλου της ΕΣΚΑΗ και ηττήθηκε με 89-79. Η ομάδα του Σάκη Καρύδα είχε στην αποστολή έξι έμπειρους παίκτες (απουσίαζαν οι Ρούνης, Περδίκης, Δημητρακόπουλος, Αγραπιδάκης, Χαλικιάς) και τον 15χρονο Δημήτρη Χαντζή, ενώ στα μέσα του α΄ δεκαλέπτου τραυματίστηκε και ο Καστελιώτης. Παρά ταύτα πάλεψε πολύ το ματς κι έχασε στις λεπτομέρειες, εκφράζοντας παράπονα και για την διαιτησία στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα Αραχωβίτικα προηγήθηκαν 28-12 στην α΄ περίοδο, αλλά η Α.Ε.Β. με 6 τρίποντα στην β΄ περίοδο (δύο ο Λαμπρόπουλος και από ένα οι Μπεκρής, Δασκαλόπουλος, Νικολάκης και Θεοδωρόπουλος) πλησίασε στον πόντο στο ημίχρονο (45-44). Στο β΄ μέρος το ματς ήταν κλειστό και στο 30΄ η πατρινή ομάδα προηγήθηκε 63-58. Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ 74-70, 4 λεπτά πριν τη λήξη, δύο λάθη των διαιτητών, όπως αναφέρουν άνθρωποι της Α.Ε.Β, έδωσαν την ευκαιρία στα Αραχωβίτικα να πάνε στο +7 με τρίποντο του Δημόπουλου (77-70) και έκτοτε δεν υπήρχε γυρισμός για την ηλειακή ομάδα, που ξέμεινε από δυνάμεις.

Πάντως, η Α.Ε.Β. έκλεισε τη σεζόν με εξαιρετική εμφάνιση, ενώ πέτυχε συνολικά 13 τρίποντα, τα 4 εξ αυτών ο «μπομπέρ», Γιάννης Λαμπρόπουλος. 27 πόντους πέτυχε ο εξαιρετικός Γιώργος Δασκαλόπουλος και 22 ο Λαμπρόπουλος.

Τα Αραχωβίτικα θα αντιμετωπίσουν στον τελικό του Κυπέλλου ΕΣΚΑΗ τον Τρίτωνα (κέρδισε στον άλλον ημιτελικό την Αγυιά με 64-60), στις 19 Ιουνίου στο «Δ. Τόφαλος».

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 45-44, 63-58, 89-79.

Αραχωβίτικα (Τουβάκης): Τουλάτος 23 (2), Ι. Μελετίου 10 (1), Αναστασίου 6, Μάγκος 6, Στεφανόπουλος 4, Δημόπουλος 18 (4), Μπαρδάκης 10, Κωνσταντόπουλος 8 (2), Χατζηβασιλείου, Μπίκας 4.

Α.Ε. Βαρθολομιού (Καρύδας): Νικολάκης 9 (3), Θεοδωρόπουλος 8 (2), Λαμπρόπουλος 22 (4), Μπεκρής 13 (1), Δασκαλόπουλος 27 (3), Καστελιώτης, Χαντζής.