Αιγέας- Γ.Ε.Π. Ηρακλής 57-65: Με το δεξί ο Ηρακλής

Ημερομηνία: 11-10-2024 | Συντάκτης:
Ο Ηρακλής σε πλήρη παράταξη, πριν την έναρξη του αγώνα.

Έστω και δύσκολα νίκησε στη Γαστούνη, στην πρεμιέρα της Α2 ΕΣΚΑΗ

Η Γ.Ε.Π. Ηρακλής πήρε το ηλειακό ντέρμπι με τον Αιγέα Γαστούνης (έχουν συγχωνευτεί φέτος οι δύο ομάδες της Γαστούνης, ο Αιγέας και ο Γ.Σ. Γαστούνης), με σκορ 57-65 το βράδυ της Τετάρτης, στο Κλειστό της Γαστούνης, στην πρεμιέρα της Α2 ΕΣΚΑΗ. Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη με την μεγάλη εμπειρία και την ποιότητα των παικτών, ξεκίνησε με το δεξί το πρωτάθλημα, επικρατώντας στο τελευταίο λεπτό, αφού πρώτα προηγήθηκε με 9 πόντους στις αρχές του δ΄ δεκαλέπτου. Μέχρι και την γ΄ περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (27-29 ημίχρονο και 45-47 στο 30΄). Στο ξεκίνημα του δ΄ δεκαλέπτου ο Ηρακλής με σερί 7-0, με 5 πόντους του Διαμαντόπουλου κι ένα καλάθι του Μυλωνόπουλου, πήγε στο +9 (45-54), οχτώμισι λεπτά πριν τη λήξη. Ο μαχητικός Αιγέας απάντησε με ένα 5-0 (50-54) με τρίποντο του Παρασκευόπουλου και δίποντο του Γιατρά και το σκορ 1.39΄ πριν τη λήξη ήταν 54-59. Στη συνέχεια ο Σούπουλι με τρίποντο μείωσε στο καλάθι 57-59 και ο Τροχανάς με 1/2 βολές έγραψε το 57-60, στα 55΄΄ πριν το τέλος. Ακολούθησαν άστοχα τρίποντα από Σούπουλι και Διαμαντόπουλο και λάθος στην επόμενη επίθεση του Αιγέα. Έγινε αμέσως φάουλ στον Λαμπρόπουλο, ο οποίος με 2/2 βολές έκανε το 57-62, 14,5΄΄ πριν το φινάλε. Ακολούθησε νέο λάθος από πλευράς γηπεδούχων (βήματα) και ο Χάρης Τροχανάς με buzzer beater από τα 9 μέτρα! διαμόρφωσε το τελικό σκορ 57-65.

Πρώτος σκόρερ στο ματς το μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα του Ηρακλή, ο Παναγιώτης Διαμαντόπουλος με 17 πόντους. 16 είχε ο Παρασκευόπουλος από πλευράς Αιγέα.

Επόμενος αντίπαλος για τους Πυργιώτες ο Υπερίων Αμαλιάδας στον Πύργο, ενώ για τους Γαστουναίους η Νίκη Προαστείου στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 27-29, 45-47, 57-65.

Αιγέας (Τεκερλέκης): Κοτσέτας, Σούπουλι 5 (1), Γιατράς 15 (1), Παπαγεωργίου 9 (1), Σκουρλής, Παρασκευόπουλος 16 (4), Κολοτούρος 10, Ανδρικόπουλος, Κορδοπάτης, Ζαφείρης 2.

Γ.Ε.Π. Ηρακλής (Λεβεντούρης): Σκαλτσάς 14 (2), Διαμαντόπουλος 17 (2), Τροχανάς 6 (1), Δημόπουλος, Σακελλαρίου 7 (1), Λαμπρόπουλος 11 (1), Μυλωνόπουλος 9 (1), Κάρδαρης 1, Γεωργόπουλος, Ζαγκλής, Βεργής, Κωστόπουλος.